Úvěrové skóre je údaj, který vyčísluje vaše možnosti splácet úvěr. Čím vyšší skóre získáte, tím větší objem peněz si můžete vypůjčit. Aby potenciální věřitel chránil sebe i vás, pořádně si vás před rozhodnutím o schválení půjčky prolustruje. Jaké údaje ho budou zajímat?
Žádali jste o půjčku, ale banka vás odmítla? Nebo vám úvěrová společnost neschválila nákup na splátky? O tom, zda při žádosti o úvěr u bankovní nebo nebankovní společnosti uspějete, rozhoduje vaše úvěrové skóre. Jde o soubor informací, které vyjadřují vaši bonitu – důvěryhodnost na finančním trhu. Úvěroví specialisté si vás zkrátka důkladně „proklepnou“, aby zjistili, jestli pro ně do budoucna nejste rizikovým klientem.
Posouzení bonity nechrání jen finanční instituce, ale i potenciální dlužníky, které by další půjčka mohla přivést do finančních potíží. Někteří žadatelé o půjčku mají sklony svou finanční situaci vidět v lepším světle, než jaká ve skutečnosti je. A řada lidí si chce půjčku vzít proto, aby s její pomocí uhradila své stávající dluhy. Úvěrové skóre poskytovatelům půjček napoví, kdo by se splácením závazku mohl mít problémy.
Každá banka nebo nebankovní společnost přistupuje k hodnocení úvěrové schopnosti žadatele o půjčku trochu jinak a klade důraz na jiné parametry. Proto se v některých případech může stát, že žadatel, který u jedné instituce neuspěje, v jiné půjčku získá. Metody a sofistikované modely, které společnosti pro analýzu situace zájemce o půjčku neboli scoring používají, jsou tajné. To znamená, že neúspěšným žadatelům nesdělují důvod, který vedl k jejich odmítnutí.
Jaké oblasti úvěrové experty nejvíce zajímají?
Finanční morálka
Potenciální věřitelé budou chtít vědět, zda už máte na krku jiné finanční závazky. A jestli je řádně splácíte. Zajímat je budou hypotéky, bankovní i nebankovní úvěry nebo kreditní karty. Čím více dluhů máte, tím horší bude vaše úvěrové skóre. Při žádosti o půjčku se nesnažte žádný ze závazků zamlčovat, banky si informace o vašich dluzích mohou jednoduše ověřit v registrech dlužníků. Budete-li už od začátku o své finanční situaci mlžit, jedině si tím uškodíte.
Úvěrové skóre dokáže pořádně pošramotit také exekuce nebo osobní bankrot. Šance žadatelů s podobnými finančními problémy na dosáhnutí nové půjčky je téměř mizivá. Úvěroví specialisté se podívají i do vaší finanční historie. A pokud objeví nějaký finanční škraloup, kterým může být i pozdě uhrazená faktura u telefonního operátora, může vám to uškodit. Proto se obecně vyplácí mít své peníze pod kontrolou a veškeré závazky splácet včas.
Úvěr není jediné řešení – s menšími nákupy vám pomůže odložená platba. Díky ní si ve vybraných e-shopech můžete pořídit, co potřebujete, a za produkty zaplatit kdykoliv do 30 dnů. Skvělé řešení, když vás překvapí nečekané výdaje před výplatou. A za samotné využití služby nezaplatíte ani korunu. |
Příjmy a výdaje
Další oblastí, kterou bude poskytovatel půjčky zevrubně zkoumat, jsou příjmy a výdaje vaší domácnosti. To znamená, že budete muset doložit, zda jste zaměstnanec, OSVČ nebo třeba na rodičovské dovolené a jaké jsou vaše trvalé měsíční příjmy. Žijete-li v domácnosti s partnerem, může být součástí žádosti také dotaz na jeho výplatu. Úvěrové společnosti díky tomu zanalyzují, jak si vaše domácnost stojí jako celek.
I proto je budou zajímat také vaše pravidelné výdaje – kolik měsíčně zaplatíte za bydlení (a zda bydlíte ve vlastním, v pronájmu nebo u partnera či rodičů), jak vysoké jsou vaše další pravidelné měsíční platby nebo jakou částku každý měsíc spolknou vaše stávající dluhy. Jestliže vám i po zaplacení všech nezbytných výdajů zůstává rozumná částka, šance, že při žádosti o úvěr uspějete, se zvyšují.
Rodinné poměry a další osobní údaje
Při posuzování vaší úvěruschopnosti se banka zaměří také na vaše rodinné poměry. Bude ji zajímat, jaký je váš rodinný stav nebo zda máte potomky. Péče o děti je totiž poměrně finančně náročná, a proto mohou být žadatelé s více dětmi pro úvěrové společnosti rizikovější než ti bezdětní. Dalšími faktory, které ovlivní vaše úvěrové skóre, jsou věk, vzdělání nebo vykonávaná profese.
I když vám možná nebude příjemné, že bude věřitel „slídit“ ve vašem soukromí, žádné informace před ním neskrývejte. Jednak proto, že bankovní i nebankovní společnosti znají způsoby, jak se dobrat pravdy, ale i z toho důvodu, že si třeba uvědomíte, že by pro vás další půjčka byla příliš velké sousto.