PORADNA: Češi volí v rámci úspor dovolenou mimo hlavní sezónu. Jak se na jaře v Alpách vyhnout nebezpečí nejen na lyžích, ale i při placení?

03.03.2024

Až 27 % Čechů letos přehodnotilo plány na dovolenou kvůli cenám a dvě třetiny z nich si vyšších cen přinejmenším všimly. Zvažují, jestli neoželet týden na horách a nevyjet za srovnatelnou cenu raději na all-inclusive dovolenou k moři. Českému sněhu navíc zbývá posledních pár týdnů a lyžaři tak vyhledávají termíny mimo hlavní sezonu a mimo mainstreamové cestovní kanceláře, aby ušetřili – třeba velikonoční lyžovačkou. Nástrahy ale nečíhají jen na lyžích, ale i při placení. Bezpečně vychytávat akční nabídky, zvládnout nárazové výdaje, a dokonce i vyřešit zlomenou lyži či snowboard pomůže odložená platba. Jak vám na sněhu poslouží platební karta od Skip Pay?

Inflace sice minulý týden klesla, to se ovšem v našich peněženkách neprojeví ze dne na den. Češi přehodnotili dovolené – uvědomují si, že týden na horách může být cenově srovnatelný s desetidenním all-inclusive zájezdem do Egypta, případně s několika eurovíkendy. Skalní lyžaři pak řeší ještě jeden problém – kde jste byli loni na lyžích, tam už možná letos není sníh. Pokud máte letos ještě v plánu lyžařskou dovolenou, pravděpodobně se poohlížíte spíš v Alpách než v Česku – zvlášť na ledovcích máte jistotu, že nebudete lyžovat na rozmoklé břečce, a za jen o málo vyšší cenu oproti českým střediskům si užijete větší a delší sjezdovky.

To poslední, co chcete, je dočkat se nečekaného překvapení v podobě nepříjemností s penězi. Skip Pay přináší souhrn těch nejzásadnějších věcí, na které si dát pozor, aby vás letos na horách nepotkalo nic horšího než snížená viditelnost – ať už z mlhy, nebo z bombardina. S některými nástrahami vám navíc pomůže platební karta od Skip Pay s odloženou platbou.

Last-minute? Opatrně s výhodnými nabídkami

Kdo by si nechtěl ušetřit starosti s logistikou. Češi milují organizované zájezdy a pro sváteční řidiče je to často jediná možnost, jak se dostat na hory „za kopečky“. Navíc v posledních letech začínáme objevovat i exotičtější destinace – Turecko, Gruzii a další kavkazské země, kde jsou lyžařská střediska nezkažená turismem a na návštěvníky čekají perfektně upravené a téměř liduprázdné sjezdovky. Velké cestovky si za jistotu a značku umí nechat zaplatit. Pokud vychytáte dobrou last-minute nabídku u menší kanceláře, čtyřčlenná rodina může ušetřit i hodně přes deset tisíc. Bez osobních zkušeností s cestovkou si ale při platbě předem můžete zadělat na pár bezesných nocí, pokud vám platbu hned nepotvrdí.

„Dle našich průzkumů zákazníci u online obchodníků nejhůře snáší čas, kdy už odeslali platbu a ještě doma nemají zboží, nebo když zruší objednávku a peníze nemají hned zpátky. A u potvrzení zájezdu nebo letenek to platí úplně stejně. Proto s naší službou Skip Pay mohou nakoupit online a odložit si splatnost až o 50 dní zcela zdarma, nebo o dalších 30 dní za férových poplatek,“ říká Tomáš Krásný, šéf marketingu Skip Pay. „I když zákazníci nakupují u dosud nevyzkoušeného obchodníka, který jim třeba nabídl skvělou cenu, nemusí mít strach, že by se nechali ‚nachytat‘. To riziko na sebe bereme my.“

Vybavení a pobyt najednou? Je lepší, když vám na konci měsíce zbývá moc peněz, než na konci peněz moc měsíce

Dášenka šla celou dobu v bačkůrkách. A je dost slušná šance, že to udělala proto, že ji tlačily lyžáky. Nárazové výdaje se rády přitahují, a tak se může snadno stát, že k ubytování a skipasům budete muset pořídit i nějakou další sportovní výbavu. Prvním krokem je samozřejmě zvážit, jestli je nákup opravdu nutný a nebylo by zboží lepší třeba půjčit. Pokud jste ale pevně rozhodnuti ke koupi, ohlídejte si, aby vám větší nárazové výdaje najednou nezpůsobily nepříjemnosti v rodinném rozpočtu. Odložená platba pomůže část útraty zaplatit třeba v příštím měsíci, kdy neplánujete žádné větší výdaje a závazek snadno pokryjete.

„Snažíme se, aby odložená platba klientům pomáhala a nedostala je do problémů. Na základě individuálního prověření jim vždy umožníme čerpat jen tolik, aby své závazky stihli bez problémů splácet,“ říká Tomáš Krásný. „Pokud by ale levnější nákup měl znamenat méně kvalitní zboží, které třeba méně vydrží a hůř slouží, nemělo by se šetřit jen proto, že zákazníci už v tom měsíci udělali nějakou větší, rozumnou útratu. Když se vám doma rozbije pračka a je potřeba koupit novou, taky kvůli tomu až do výplaty nepřestanete jíst.“

Ztráta nebo zneužití karty? Nedejte lumpům šanci vzít si vaše peníze

Říká se, že pokud nelyžujete alespoň 10 dní v roce, kompletní vlastní nové vybavení se vám nevyplatí. Boty je dobré mít svoje, ale když si za pár stovek můžete zalyžovat na letošním modelu lyží, stojí to za zvážení. Navíc s sebou rázem vezete na hory méně objemnou bagáž. Ne každá půjčovna a koneckonců i ubytování ale hrají fér – buďte opatrní na skryté poplatky a stržené zálohy, se kterými jste nesouhlasili. Roste také oblíbenost virtuálních karet – podle loňského průzkumu Skip Pay 60 % zákazníků využívá výhradně tu a k plastové se vracet nehodlá, zatímco 21 % využívá občas i plastovou. V čem jsou lepší virtuální? Díky biometrickému ověření při každém použití jsou bezpečnější a je těžší je ztratit, protože je máte ve svém telefonu. Naopak když je virtuální karta zneužita, okamžitě ji zablokujete a požádáte o novou. Jenže ne každá banka ji umí vydat na počkání.

„Pokud z vašeho účtu proběhne neautorizovaná platba, okamžitě kontaktujte svou banku. Ta by měla zahájit vyšetřování a když se ukáže, že jste nepochybili, peníze vám vrátit. Pokud využíváte účet s odloženou platbou, máte navíc tu výhodu, že po celou dobu vyšetřování nemáte blokované své vlastní peníze, ale pouze odloženou platbu. Vyřešení celého incidentu obvykle trvá maximálně několik dní, padesát dní na zaplacení je tedy víc než dost,“ říká Tomáš Krásný. „A ať už byla vaše karta zneužita, nebo ji ztratíte, v aplikaci Skip Pay ji můžete okamžitě zablokovat a požádat o novou virtuální kartu. Tu vystavíme během pár minut. Žijeme v jedenadvacátém století, proč byste na virtuální kartu měli čekat do doby, než vám bude vystavena ta fyzická?“

Pojistit sebe i vybavení? Nehodu si nenaplánujete, řešení ano

Že na hory se nejezdí bez pojištění sebe i odpovědnosti, to ví dnes i děti na lyžařském výcviku. Málokdo ale pojišťuje své vybavení. Přitom opatrnosti není nikdy dost. Pokud letos hodláte vyjet na nových lyžích nebo snowboardu, vzpomeňte si na film Snowboarďáci a vázání slepené izolepou – zvažte připojištění svého vybavení.

Odcizení lyží z hromadného stojanu před après-ski, banální jezdecká chyba, která vyústí v pád a zlomený snowboard, nebo třeba i telefon utopený při večerní relaxaci ve vířivce jsou věci, které si nenaplánujete – ti opatrnější volí při online nákupech dodatečnou ochranu zboží. Příplatek ale může u dražšího zboží jít do tisíců korun,“ říká Tomáš Krásný. „Právě proto nabízíme našim klientům k většině zboží nad 1 500 korun pojištění proti krádeži a rozbití na rok zdarma a také prodloužení záruky na 3 roky – o rok déle, než stanoví zákon.“

Výběry z bankomatu a past jménem dynamická směna

V turisticky atraktivních destinacích přinejmenším v Evropě dnes většinou zaplatíte kartou. Vždy se ale hodí mít u sebe nějakou hotovost – narazíte na stánkaře, který bere pouze hotovost, nebo se třeba zrovna porouchal terminál. V takovém případě budete potřebovat vybrat z bankomatu. Zjistěte si ještě před odjezdem, kolik vás bude stát výběr z bankomatu, ať pak nejste překvapeni – stačí, že si provozovatel bankomatu naúčtuje poplatek. A pokud vám bankomat nabídne dynamickou směnu (tzv. DCC – z anglického dynamic currency conversion), zbystřete – je to past, kterou si na vás místní banka namastí kapsu. A teď pozor – často vám ji nabídne i terminál. Jak se téhle „službě“ vyhnout?

„DCC z vás má vylákat poplatek. Objevuje se v bankomatech, ale i v terminálech. Někdy ho za vás obsluha odklikne sama a pak nemáte moc způsobů, jak se mu vyhnout. Kdykoli se vás ale terminál nebo bankomat zeptá, jestli chcete platit v korunách, nebo v místní měně, volte vždy místní měnu. A pokud se vás bankomat na DCC zeptá otázkou ANO/NE, volte samozřejmě ne. Tato možnost je obvykle zvlášť v bankomatu navíc méně výrazná, šedivá, neatraktivní,“ říká Tomáš Krásný. „Se Skip Pay platební kartou máte navíc výběry z bankomatů všude na světě zdarma.“

V čem vám může Skip Pay karta pomoci na sněhu i jinde?

  • Získáte až 50 000 Kč na nákupy i nečekané výdaje.

  • Platíte až 50 dní po nákupu, takže máte spoustu času na vyzkoušení zboží.

  • Prodloužená záruka zdarma na 3 roky u většiny produktů nad 1 500 Kč.

  • Pojištění proti rozbití a krádeži zdarma téměř u všech nákupů nad 1 500 Kč.

  • Platíte bezpečněji, karta není propojená s vaším bankovním účtem.

  • Výběry z bankomatů ČSOB a z bankomatů v zahraničí zdarma.

  • Archivace účtenek, vrácení zboží i nahlášení pojistné události – vše na jednom místě a na pár kliknutí.

O Skip Pay

Skip Pay je fintech, vlastněný rovným dílem MALL Group a bankou ČSOB. Jeho misí je vytvořit komplexní ekosystém služeb spojených s internetovými platbami. Je jedním z předních poskytovatelů takzvaných BNPL plateb (buy now - pay later), které jsou podle studie Global Payment Report nejrychleji rostoucí platební metodou v regionu. V současnosti je se Skip Pay možné nakupovat takřka na stovce českých e-shopů nebo online služeb, jako je MALL.cz, Vivantis, CZC.cz, Bezrealitky.cz, LeoExpress.cz nebo Patro.cz

Máte další otázky?

Chcete se dozvědět více o tom, jak Skip Pay funguje a jaké máme produkty? Přečtěte si nejčastější dotazy, nebo nám rovnou zavolejte. Rádi vám to povíme.

Časté dotazy