Řada obchodů, ať už kamenných, nebo internetových, svým zákazníkům nabízí možnost splátkového prodeje. Rozložení celkové sumy do série nižších částek znamená menší finanční zátěž, ale také závazek vůči úvěrové společnosti. Je nákup na splátky rozumnou volbou? Na co byste si měli dát pozor? A nabízí český trh jiné alternativy?
Ne každý může bez mrknutí oka zaplatit nákup za tisíce nebo desetitisíce korun. Na rozdělení plateb na několik menších částek proto není nic špatného. Je ale potřeba si uvědomit, že nákup na splátky je spotřebitelským úvěrem. Ten vám poskytne úvěrová společnost, která s daným obchodem či e-shopem spolupracuje.
Nenechte se unést a prostudujte si smlouvu
Stejně jako je tomu u půjček, podmínky nákupu na splátky nemusí být pro zákazníka vždy výhodné. Řada lidí ale v nákupní euforii nevěnuje úvěrové smlouvě příliš pozornosti, a pak se diví, že jsou podmínky ve skutečnosti jiné, než se na první pohled zdály.
Před finálním podpisem smlouvy se proto vyplatí důkladně prostudovat, za jakých podmínek a s jakým úrokem budete svůj nákup splácet. Především u dražších položek mohou nevýhodně nastavené podmínky celkovou splatnou částku citelně navýšit.
Nezapomeňte si také zjistit, jaké sankce vás čekají v případě, že se s platbou náhodou opozdíte. Zatímco některé společnosti jsou při krátkém zpoždění poměrně shovívavé, jiné vám za prodlení obratem naúčtují mastnou pokutu. Pár minut, které věnujete přečtení smlouvy, se zkrátka vyplácí, protože i v tomto případě platí, že neznalost neomlouvá.
Připravte se na „prověrku“
I pro splátkový prodej platí, že si věřitel žadatele před schválením úvěru nejprve pořádně proklepne a ověří si jeho bonitu, tedy finanční důvěryhodnost. Čím je celková hodnota nákupu vyšší, tím je zkoumání finanční minulosti, platební morálky nebo výše příjmů podrobnější. Úvěrová společnost logicky nechce půjčovat někomu, u koho hrozí, že půjčku nebude splácet. Důkladná kontrola pomůže i samotnému zákazníkovi – eliminuje riziko, že mu jeho závazky přerostou přes hlavu.
Ani online nákup na splátky se proto ve většině případů neobejde bez prokázání totožnosti, nejčastěji prostřednictvím bankovní identity (Bank iD). Úvěrové společnosti si poté žadatele prověří v registrech dlužníků, a pokud u něj objeví nějaký finanční škraloup, nákup na splátky mu nemusí schválit. S neposkvrněnou finanční historií můžete naopak většinou počítat s tím, že celý proces proběhne rychle a hladce, často dokonce v řádu minut.
Pohlídejte si výhodné akce
Při troše štěstí můžete v obchodech i e-shopech narazit na nákup na splátky bez navýšení. Obvykle se jedná o časově omezenou akci, která vám zaručí, že úvěrové společnosti splatíte pouze hodnotu nákupu bez dalších poplatků. Jestliže tedy víte, že obchodník, u kterého se chystáte nakoupit, takové akce pro své zákazníky čas od času připravuje, můžete s nákupem počkat na tu pravou chvíli.
Zkuste to jinak a bez navýšení
A co situace, kdy nemáte peněz nazbyt, ale narazíte na produkt, po kterém už dlouho pokukujete, v časově omezené nabídce za super výhodnou cenu? Nesjednávejte si nevýhodný splátkový kalendář, ale situaci elegantně vyřešte pomocí odložené platby od Skip Pay. Díky ní si můžete zboží objednat hned, ale zaplatit za něj až 30 dní od doručení, a nedáte za to ani korunu navíc! Se Skip Pay se nemusíte upisovat úvěrové společnosti, ani luštit poznámky pod čarou. Jsme fér a pod křídly ČSOB.