Nápadů, jak zabavit děti o prázdninách, není nikdy dost. Tím spíš, když vás to nebude stát ani korunu nebo zaplatíte jen symbolickou cenu. Za každého počasí máte tolik možností, že by byla velká škoda prosedět víkendy a prázdniny u obrazovek. Sepsali jsme pro vás 5 + 5 tipů, co s vašimi ratolestmi podniknout lowcost, ať už jste doma nebo venku.
Staré dobré deskovky
Deskovky nikdy nezklamou. Právě naopak, přinášejí spoustu zábavy nejen doma, ale třeba i u vody. Stačí vybrat takové, které zvládnou i děti. Klasikou je Člověče, nezlob se, Dobble nebo pexeso. Starší děti budou bavit Osadníci z Katanu nebo Ticket to Ride. Hry nemusíte hned kupovat, můžete si je půjčit od kamarádů, v knihovně, swapovací skupině nebo herně.
Stavebnice nebo Puzzle
O rozvoj fantazie, trpělivosti i jemné motoriky se postarají nejrůznější stavebnice. Může to být ikonické LEGO, český Merkur, SEVA i spousta dalších. A jestli se dětem nechce stavět, můžou třeba skládat puzzle se svými oblíbenými hrdiny nebo s vaší vlastní rodinnou fotkou. Z té pak bude i krásná dekorace do vašeho domova.
Čtení trochu jinak
Většina knížek je dostupných v knihovně, kde stojí průkazka opravdu pár korun měsíčně. Čtení snadno proměníte v zajímavý zážitek, pokud si z obýváku uděláte čtenářský bunkr, zorganizujete čtenářský piknik nebo si vytvoříte vlastní obrázkovou knížku. Vyhýbat se nemusíte ani audioknihám nebo dramatickému ztvárnění příběhu z oblíbeného titulu vašich dětí. Oproti návštěvě klasického divadla výrazně ušetříte a ještě přispějete k rozvoji jejich fantazie i jazykové výbavy.
Společné vaření
Čím víc členů rodiny do přípravy pokrmů zapojíte, tím větší zábavu si užijete. Menší děti určitě zvládnou pomocné práce, jako je loupání, míchání nebo i závěrečné zdobení. Případně mohou samy připravit salát a k tomu třeba i domácí limonádu. A jejich starším sourozencům se nemusíte bát svěřit krájení i jednoduché pečení sušenek či přípravu palačinek.
Sezónní tvoření
Chybí vám doma sezónní dekorace? Není nic jednoduššího, než si naplánovat společnou procházku s cílem nasbírat suroviny na tvoření. Velmi bohatý je na ně podzim, kdy můžete využít listy, kaštany nebo šípky. Na své si ale přijdete v každém ročním období. V zimě se budou za oknem vyjímat papírové sněhové vločky, na jaře a v létě stačí natrhal květiny a před Vánoci máte možnost si vyrobit adventní věnec.


Výlet do přírody
Pokud přemýšlíte, kam na výlet, vězte, že není potřeba jezdit na druhý konec světa. Dobrodružství na vás čeká i v lese za domem nebo za babiččinou chalupou. A je jen na vás, jestli bude mít podobu hledání pokladu, poznávání zvířecích stop nebo stavění domečků pro skřítky. Oblíbenou výletní aktivitou je i geocaching, kdy také hledáte poklady, jen moderně, pomocí GPS.
A kdybyste přece jen potřebovali zainvestovat do turistického vybavení, využijte odloženou platbu, kdy zboží nejprve nakoupíte, vyzkoušíte a až potom zaplatíte.
Dovolená pod stanem
Možností, co dělat o prázdninách, je opravdu spousta. Děti ale často baví to zdánlivě nejobyčejnější, tedy stanování nebo spaní pod širákem. Záleží, na co si troufnete. Než vyrazíte do skutečného kempu, můžete si postavit stan na zahradě, balkoně nebo klidně jen v obýváku. Pro děti to i tak bude dobrodružný zážitek, který při pobytu venku můžete ještě vylepšit přípravou čaje nebo jednoduchého jídla na venkovním vařiči.
Piknik nebo opékání buřtů
Pokud ve vaší rodině platí, že láska prochází žaludkem, máme další skvělý tip, co dělat v létě. Vyrazte s dětmi společně na piknik nebo se dejte do opékání buřtů. Nachystejte společně vše potřebné a vydejte se do parku, na piknikovou louku nebo jen na balkon. Vlastnoručně připravené chlebíčky nebo obložené mísy budou skvěle chutnat kdekoliv. Na buřty už balkon nestačí, ale vlastní nebo sousedovic zahrada nejspíš ano. Kouzlo plápolajícího ohně a voňavých špekáčků za to určitě stojí.
Stezka odvahy
Strašidelná trasa s úkoly a hádankami bude bavit děti všech věkových kategorií. Vytvořit ji můžete v lese, na hřišti, ale i doma, kde vás nebude nijak omezovat počasí. Mladší potomky nezapomeňte na konci překvapit pokladem, třeba v podobě balíčku bonbónů. Ti starší si můžou odměny vymyslet navzájem a když přidáte pár strašidelných historek, úspěch jej zaručen.
Míčové hry
Sport děti milují, a to od klasiky jako je fotbal, vybíjená nebo házená až po hry s vlastními pravidly. Ještě raději soutěží, a tak je nejlépe nalákáte na turnaj nebo štafetu – ideálně s cenami z domácí „pokladnice“. V létě zkuste vodní balónky, v zimě třeba sněhové koule. Míčové hry na vlastním nebo obecním hřišti znamenají jen minimální náklady a podporují týmového ducha, rychlost i koordinaci – a také zaručeně zvednou děti od obrazovky.
Případné profesionální vybavení a tréninky už něco stojí, ale pokud se u dětí prokáže talent, i taková investice se vyplatí. Zjednodušit vám ji může třeba náš balíček MAXI, se kterým získáte až 100 tisíc korun na nákupy.

