Stává se vám, že nevyjdete s penězi? Nejste v tom sami. Průzkumy opakovaně ukazují, že podobný problém má řada Čechů bez ohledu na to, do jaké příjmové skupiny patří. Proto jsme se podívali na důvody, které k tomu, že máte pravidelně vítr v peněžence, vedou. Poznáváte se?
1. Utrácíte bez rozmyslu
Patříte k lidem, kteří nakupují, dokud jim to platební karta nebo peněženka dovolí? Umíte být velkorysí ke svému okolí a nebojíte se občas peníze pěkně roztočit? Pak se nemůžete divit, že před výplatou zažíváte krušné období. Jistě, člověk si občas musí udělat radost, ale vždy v rámci svých finančních možností. Jedině tak ho finanční tíseň nedožene.
Zkuste si alespoň na měsíc zapisovat všechny své výdaje – ať už na papír, nebo do chytré aplikace v telefonu. Buďte důslední a zaznamenejte opravdu každou položku. Uvidíte tak, kam vaše peníze mizí, a určitě dokážete identifikovat, které nákupy jsou zkrátka zbytečné. A než si pořídíte nějakou nákladnější věc, zvažte, jestli ji opravdu potřebujete.
Co je finanční gramotnost? Jde o soubor znalostí a dovedností, které člověku umožňují porozumět financím a tomu, jak s nimi správně zacházet v různých životních situacích. V ideálním případě by si lidé měli základy finanční gramotnosti i to, jak hospodařit s penězi, osvojit už v rodinném prostředí, ale praxe bohužel ukazuje, že Češi ve finančních otázkách často tápou. |
2. Neodkládáte si peníze stranou
To, že se vyplatí myslet na zadní vrátka, lidé často zjišťují až ve chvíli, kdy se objeví nějaký problém. Může jít o nečekaný výpadek příjmů, rozbitou pračku nebo stávkující auto. Když nemáte finanční rezervu, do které byste v takovém případě mohli sáhnout, budete si peníze na neodkladné výdaje půjčit. A poté je logicky splatit, takže vám vznikne další finanční položka, na kterou budete muset myslet.
Odborníci na finance radí, aby si lidé, pokud je to jen trochu možné, měsíčně odkládali alespoň 10 % svých příjmů. Ideálně byste se tak měli propracovat do situace, kdy budete mít vždy k dispozici trojnásobek, ale v ideálním případě pětinásobek toho, co měsíčně vyděláte. Možná se budete muset trochu omezit, ale věřte tomu, že v nouzi budete za finanční polštář, který vám ušetří spoustu starostí, rádi.
Poradíme vám, jak ušetřit na rodičovské dovolené.
Potřebujete si půjčit? Dejte si pozor, abyste nenaletěli lichvářům.
3. Nemáte konkrétní finanční cíle
Ne, vážně není nutné, abyste si vytvořili podrobný plán výdajů na dalších 10 let. Ale pokud si stanovíte krátkodobé finanční cíle, spoření vám začne dávat větší smysl. Když budete šetřit na konkrétní věc, kterou si už dlouho přejete nebo ji zkrátka potřebujete, nebude vás odkládání peněz tolik bolet. A nezáleží na tom, jestli jde o nový telefon, nebo vysněnou dovolenou.
A podobné je to i s finanční rezervou na horší časy. Peníze, které si uložíte bokem, vám sice budou chybět, ale když dojde na nejhorší, budete šťastní, že je máte. A když se vám podaří částku, kterou si předem definujete, naspořit, možná vás překvapí, jak dobrý pocit ze sebe budete mít. A další finanční metu tak zdoláte mnohem snáze.
4. Vaše peníze nenápadně ztrácejí hodnotu
Pokud vám peníze bez jakékoliv péče leží na běžném účtu, ztrácejí v čase hodnotu. Proto se zkuste porozhlédnout po způsobech, jak zabránit tomu, aby na ně útočila inflace. Jak spořit? Začít můžete se spořicím účtem, kam si přepošlete peníze, které aktuálně nepotřebujete, a každý měsíc k nim odložíte další částku.
Založit si můžete také stavební spoření, díky kterému můžete navíc získat finanční příspěvek od státu. Nebo se můžete pustit do investování. A vůbec k tomu nepotřebujete být protřelý Vlk z Wall Street s miliony na kontu. Dnes můžete třeba do podílových fondů investovat mnohem nižší částky. U nás dokonce můžete začít s desetikorunami.
5. Když jste na suchu, půjčíte si
Už jste někdy napjatou finanční situaci vyřešili tím, že jste si vzali půjčku? I když se tato možnost nabízí, může vám zkomplikovat život. Peníze od banky nebo nebankovní společnosti sice dočasně zalepí váš rozpočet, ale znamenají pro vás další finanční závazek. Pokud se vám stává, že s penězi zkrátka nevyjdete, možná po půjčce sáhnete znovu. A půjčovat si, abyste zvládali splácet své dluhy, není příliš udržitelné, což vám potvrdí řada lidí, kteří se ocitli v nekonečné dluhové spirále.
Půjčka dává smysl pouze v případě, kdy si za ni pořizujete věc, kterou opravdu potřebujete a která vám v ideálním případě bude sloužit několik let. Ale pokud si chcete půjčovat na to, abyste poplatili běžné výdaje, zvažte, jestli nebude lepší zatnout zuby, dočasně si utáhnout opasek a zkusit z finanční nouze vybruslit bez dalšího závazku, kvůli kterému nebudete klidně spát.