Vzaly vás bacily útokem sotva zima zaklepala na dveře a vy teď přemýšlíte, jak si dopřát dostatek vitamínů, aby to nestálo majlant? Čtěte dál a my vám to prozradíme.
Lokální potraviny na prvním místě
Chcete svému tělu dopřát i během chladných měsíců to nejlepší? Vyhněte se konzumaci letního sezónního ovoce a zeleniny, jako jsou papriky, okurky, rajčata, maliny nebo třeba jahody, které jsou přes zimu mdlé chuti a nad jejich cenou se vám protočí panenky. Zaměřte se raději na lokální potraviny, které se u nás jí po staletí, dají se skladovat a jejich cena je v obchodě i přímo u pěstitelů příznivá.
Co jíst v zimě
V zimním období je vhodné jíst zelí, růžičkovou kapustu, pórek, cibuli, česnek, pastiňák, mrkev, celer, petržel, špenát, dýni, brambory, houby nebo třeba jablka. Zeleninu si dopřejte ve formě hutných polévek nebo omáček, které vás v chladu zahřejí, a nezapomeňte ani na dostatek zdravých tuků ve formě vlašských nebo lískových ořechů.
Staňte se zahradníkem
Pěstování zeleniny doma vám ušetří nemalou položku vašeho rodinného rozpočtu. A že nemáte zahrádku? Nevadí! Stačí vám pár truhlíků, semínek a místo na okenním parapetu. Co si tak můžete vypěstovat?
- Bylinky. Bazalku, libeček, kopr, pažitku, rukolu, mátu, oregano, rozmarýn nebo tymián si doma vypěstujete už od semínek. Ta jsou levnější a odolnější než nákup již vzrostlé rostliny v supermarketu.
- Klíčky a výhonky. Klíčky patří mezi superpotraviny s velkým obsahem vitamínů a minerálních látek, které přivedete k životu jen díky navlhčenému kousku vaty. Vypěstovat si tak můžete klíčky luštěnin, ale také lněná nebo slunečnicová semínka.
- Listový salát. Klasický salát plný vitamínů snadno vypěstujete kdykoli a kdekoli. Zasejte semena do hlíny, pravidelně zalévejte a za několik týdnů se můžete těšit na zelenou úrodu.
- Houby. Nechce se vám chodit s košíkem do lesa nebo neznáte ta správná místa pro houbaření? Pořiďte si sadbu žampionů nebo hlívy ústřičné a uvařte si smaženici, kdykoliv na ni dostanete chuť.