Kontokorent je půjčka od vaší banky, díky které můžete platit ze svého účtu i v případě, že na něm nemáte peníze, a jít tzv. do mínusu. Za kontokorent ale zaplatíte velké poplatky. Kdy se vám vyplatí a kdy je lepší se mu vyhnout?
Co je to kontokorent
Kontokorent je úvěr, který umožňuje přečerpat váš běžný účet do mínusu. Limit kontokorentu je určen bankou na základě vašich příjmů i schopnosti splácet. Po kontokorentu byste měli sáhnout pouze v případě nenadálých výdajů, které vám udělaly čáru přes rozpočet. A rychle ho splatit.
Jak funguje kontokorent
Kontokorent si sjednáte u banky, u které máte vedený účet. Banka vám nastaví výši částky, kterou můžete využít v případě nedostatku peněz na účtu. Za čerpání kontokorentu platíte úroky, a pokud ho nesplatíte včas, hradíte i úroky z prodlevy. Kontokorent se splatí automaticky, jakmile vám na účet dorazí peníze. To vám sice ušetří starosti s jeho placením, ale zároveň se vám sníží rozpočet na daný měsíc.
Výhody kontokorentu
- V případě potřeby máte peníze k dispozici okamžitě a bez zbytečného papírování.
- Za kontokorent platíte, jen když ho využíváte. Pokud máte na účtu dostatek peněz, neplatíte nic.
- Úroky hradíte jen z částky, kterou jste si půjčili.
Nevýhody kontokorentu
- Vysoké úroky i úroky z prodlení, které se mohu pohybovat v desítkách procent.
- Pokud úvěr včas nesplatíte, můžete se dostat do dluhové pasti.
- Založení kontokorentu vám může bránit v získání jiného úvěru, i když kontokorent aktivně nepoužíváte. Banky ho vnímají jako půjčku.
- Zrušení kontokorentu je u některých bank za poplatek.
Abyste se vyhnuli nutnosti brát kontokorent, je důležité pečlivě plánovat svůj rozpočet a sledovat všechny své příjmy a výdaje. Vytvořte si finanční rezervu pro nečekané výdaje, abyste byli připraveni na neočekávané situace. Snažte se také minimalizovat zbytečné výdaje a pravidelně revidovat své finanční plány. Pokud jste firma, vytvořte si strategii pro řízení likvidity.
Jak zrušit kontokorent
Pokud kontokorent nepotřebujete, nebo se bojíte, že ho budete čerpat nevědomky, můžete ho zrušit. Ke zrušení kontokorentu stačí pár kliknutí v internetovém bankovnictví nebo vyplnění písemné žádosti. Záleží na vaší bance.