Líbilo by se vám platit mobilem nebo chytrými hodinkami, ale nejste si jistí, jak na to? Nebo bezkontaktním platbám příliš nevěříte? Prozkoumali jsme pro vás, jak fungují digitální peněženky Apple Pay a Google Pay.
Díky elektronické peněžence Apple Pay a Google Pay můžete platit pomocí aplikace v počítači, mobilu či nositelné elektronice, typicky v chytrých hodinkách. Do aplikace jednoduše přidáte svou debetní nebo kreditní kartu a vytvoříte její digitální otisk.
Ten vám umožní bezpečně platit pomocí chytrých zařízení, aniž byste s obchodníky sdíleli konkrétní platební údaje. Smartphone nebo hodinky jen přiblížíte k označenému místu na bezkontaktním terminálu a počkáte na pípnutí. To signalizuje, že platba proběhla úspěšně.
Mezi elektronické peněženky, které jsou oblíbené zejména přiúspěšně platbách na internetu, patří také PayPal, MasterPass, Revolut, Curve nebo Wise. Ty ale na rozdíl od Apple Pay a Google Pay nejsou navržené primárně pro použití s chytrými zařízeními. Proto lidé často dávají přednost aplikacím od společností Apple a Google, které jsou kompatibilní se smartphony a nositelnou elektronikou. |
Do aplikace si samozřejmě můžete přidat více karet. Následně si nastavíte, která z nich bude výchozí, nebo si zvolíte možnost, že konkrétní kartu vyberete před každou platbou. V telefonu nebo hodinkách nosíte pouze otisk své karty, proto není třeba, aby byly během platby připojené k internetu.
Jaké jsou výhody virtuálních peněženek?
✅ Vaše údaje jsou v bezpečí
Digitální peněženky používají pro každou transakci jedinečný virtuální kód a unikátní číslo má i každé zařízení. Údaje z vaší platební karty se navíc nikde ve virtuálním prostoru neukládají, takže se je nedozvědí ani samotní obchodníci.
✅ Transakce jsou anonymní
Během plateb se neukládají žádné vaše osobní informace, a proto konkrétní transakci nelze propojit s vaší osobou. Každý nákup je tak naprosto diskrétní.
✅ Vše zvládnete bez jediného dotyku
Platby probíhají 100% bezkontaktně, telefon nebo chytré hodinky stačí jen přiblížit k platebnímu terminálu. Díky tomu je každá platba nejen pohodlná, ale také velmi hygienická. A karta nedopatřením zapomenutá v terminálu je minulostí.
Jak funguje Apple Pay?
Apple Pay je digitální peněženka pro majitele zařízení Apple, tedy iPhonů, chytrých hodinek Apple Watch, počítačů Mac nebo tabletů iPad. Pokud patříte mezi „jablíčkáře“, aplikaci Apple Pay si nemusíte stahovat, protože je automaticky integrovaná ve vašem zařízení.
Debetní nebo kreditní kartu, kterou chcete v Apple Pay používat, si přidáte do aplikace Wallet, která vás jednoduchým procesem provede. Kartu pak můžete začít hned používat na všech místech, která umožňují bezkontaktní placení. A to v Česku i v zahraničí, a samozřejmě také pro platby na internetu.
Každou transakci potvrdíte pomocí biometrických údajů (otisk prstu nebo sken obličeje). V případě hodinek zadáte číselný PIN. V aplikaci si pak jednoduše zobrazíte přehled všech provedených plateb, vždy tak budete vědět, za co utrácíte.
Jak funguje Google Pay?
Pokud máte chytrý telefon, který využívá operační systém Android, bezkontaktní platby mobilem nebo chytrými hodinkami vám umožní aplikace Google Pay. Ta funguje na stejném principu jako Apple Pay, pouze s rozdílem, že za ní stojí technologický gigant Google.
Aplikaci Google Pay si zdarma stáhnete v samoobsluze Google Play. Propojíte ji se svou debetní či kreditní kartou a můžete vyrazit na nákupy bez peněženky. Vše, co potřebujete, totiž budete mít v mobilu či hodinkách. Stejně jako v případě Apple Pay je nezbytné každou platbu autorizovat. Takže se nestane, že by váš smartphone nebo hodinky kdokoliv zneužil.
A co ti ostatní?
I když trhu jednoznačně dominují Apple Pay a Google Pay, využít můžete i aplikace Garmin Pay, Fitbit Pay a další. Ty jsou speciálně navržené pro použití s chytrými hodinkami nebo sporttestery od značek Garmin nebo Fitbit.
Samotné propojení karty s chytrým zařízením je prakticky totožné jako u Apple Pay a Google Pay. Stáhnete si příslušnou aplikaci, spárujete ji s kartou a platíte přiložením hodinek k bezkontaktnímu platebnímu terminálu. V případě Garmin Pay je PIN vyžadován pouze, když ho zadáváte po více než 24 hodinách nebo si hodinky sundáte.