Jsou lidé, kteří raději změní práci, než aby si řekli o zvýšení platu. Pokud vás to ale na současné pozici baví a naplňuje, byla by škoda odcházet, aniž byste se o to pokusili. Raději se inspirujte u expertů na komunikaci a vyjednávání, kteří vědí, jak řešit náročná témata. Díky jejich 5 tipům vaše šance na finanční přilepšení vzrostou. A to bez ohledu na konkrétní povolání nebo obor.
1. Nepodceňte načasování
Po jak dlouhé době si říct o zvýšení platu? Může to být po zkušební době, po vašem prvním úspěchu nebo v okamžiku, kdy jednáte o prodloužení smlouvy. Záleží, jak jste byli domluveni při nástupu nebo při poslední valorizaci vaší mzdy.
Zásadní roli v úspěchu hraje i zvolený den a čas. Hektické pondělí plné schůzek asi nebude pro debatu o vaší odměně vhodné podobně jako páteční odpoledne, kdy se už všichni vidí doma s rodinou. Nedoporučujeme toto téma otevírat ani na večírcích a dalších firemních akcích, kde je příliš uvolněná atmosféra. Ideálně si domluvte schůzku v běžné pracovní době, třeba hned ráno, kdy ještě vašeho šéfa nestihnul nikdo naštvat. A počítejte minimálně s 30 minutami, raději s hodinou času, abyste stihli vše probrat.
2. Připravte sebe i šéfa
Štěstí přeje připraveným, proto si nezapomeňte zjistit platy přímo ve vašem oboru a připočíst k nim i výši inflace, která aktuálně činí 2,7 %. Ta totiž způsobuje nárůst spotřebitelských cen, což znamená, že snižuje kupní sílu. Informace o odměňování na podobných pozicích vám prozradí třeba tato online kalkulačka platů.
Zároveň počítejte s tím, že během vyjednávání budete probírat aktuální i dokončené projekty. Hodí se proto mít přehled i o tom, čemu se věnují vaši kolegové a celá firma. Šanci na přípravu ale dejte i druhé straně a schůzku rovnou plánujte s tím, že na ní proběhne jednání o vašem platu.
3. Mějte v záloze argumenty
Zvažte předem konkrétní argumenty pro zvýšení platu, tedy váš přínos firmě a úspěchy, které jsou měřitelné nebo se dají doložit. Zároveň byste měli projevit zájem o zvýšení vlastní kvalifikace, školení méně zkušených pracovníků nebo zefektivnění firemních procesů. Naopak to, že vám vzrostly náklady na bydlení nebo si chcete vzít úvěr, nejspíš vedení vaší firmy zajímat nebude.


4. Zvolte zlatou střední cestu
Je potřeba znát svoji cenu a mít zdravé sebevědomí. Nervozita je pochopitelná, ale podceňovat byste se neměli. A to samé platí i pro opačný extrém, který se také nevyplácí. Mohli byste působit zbytečně nepřístupně až arogantně.
5. Spočítejte si to
Někdy se vyplatí vyčkat, s jakým návrhem na zvýšení platu přijde váš manažer, ale počítejte spíše s verzí, že bude chtít čísla od vás. Obecně se doporučuje říct si zhruba o 5% navýšení. Jiná situace nastává, když vám vedení nabídne vyšší pozici, kde vás čeká i větší zodpovědnost, za kterou byste měli být náležitě odměněni.