Lahodná zmrzlina, návštěvy restaurací, nákup suvenýrů nebo pronájem lehátek a slunečníků na pláži jsou v rozpočtu na dovolenou položky, se kterými se často nepočítá. Dovolená se tak může nečekaně prodražit. Jak tedy chytře plánovat nákupy na dovolené, aby na ni nepadly všechny vaše úspory?
Určete si, kolik můžete utratit
Ať už máte zaplacený all inclusive zájezd do Řecka, nebo se chystáte na blind do Chorvatska, dobře si spočítejte, kolik peněz můžete za dovolenou vydat. Určete si limit na útratu a každodenní výdaje si zapisujte. Získáte tak přehled o svých financích a nebudete utrácet jako utržení ze řetězu.
Zeptejte se na zkušenosti
Pokud se zrovna nechystáte do nějaké neprobádané oblasti, zeptejte se ostatních na zkušenosti s vybranou destinací. Otázky pokládejte do tematických skupin na sociálních sítích nebo si informace vygooglete. Snadno tak zjistíte, kde se dá dobře najíst, jaká místa stojí za návštěvu a na co si dát pozor.
BUĎTE JAKO MÍSTNÍ Restaurace v centrech a turistické atrakce mají často našponované ceny. Poraďte se proto raději s místními, kam vyrazit na jídlo i za zábavou. Využijte k tomu třeba aplikaci Like a local guide, kde najdete tipy přidávané přímo domorodci. |
Zážitky vás nemusí stát majlant
Návštěvy turisticky atraktivních památek mohou vyjít draho. V některých státech je ale můžete v konkrétní den nebo hodinu obdivovat za symbolickou cenu, nebo zdarma. První neděli v měsíci tak zdarma navštívíte třeba římské Koloseum.
Prozkoumejte i místní slevové portály. Můžete na nich objevit slevy na vstupy, atrakce, restaurace nebo dopravu. Nestaňte se ale pouhými sběrateli zážitků, kteří přebíhají z atrakce na atrakci. Nasávejte a vychutnávejte kouzlo okamžiku. Nebudete mít sice tolik fotek do albíčka, ale zato získáte zážitky, které se vám z paměti nevymažou při prvním updatu telefonu.
Způsobů, jak ušetřit na dovolené, je ale více. Procházka po přístavu, návštěva parků, pláží nebo poslech pouličních hudebníků vás nic stát nebude.
Dopřejte si jen to, co pro vás má opravdovou hodnotu
Někteří lidé jezdí na dovolenou s tím si „konečně dopřát“ vše, co si přes rok upírali. Často pak utrácí i za věci, které jim ve skutečnosti přinesou jenom chvilkové potěšení. U každého výdaje se proto zamyslete, jestli vám za to stojí. Nesmyslných nákupů můžete později litovat, ale jedinečné zážitky jsou k nezaplacení.
Pozor na zbytečné výdaje
Nenechte své peníze rozkutálet. Hotovost si proto směňujte v prověřených směnárnách a kromě směnného kurzu se zaměřte i na další poplatky. Při placení kartou vždy zvolte na platebním terminálu platbu v místní měně, převod měn je tak výhodnější. U své banky si také ověřte výši poplatků za výběr peněz z cizího bankomatu a možnost si zřídit účet s výběry zdarma.
SJEDNEJTE SI CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ Před cestou do zahraničí si sjednejte kvalitní cestovní pojištění. Nikdy totiž nevíte, co se může stát, a ošetření v cizině by vás mohlo vyjít na desetitisíce. |
Místo taxíku zkuste pěškobus
Nohy jsou nejlevnějším dopravním prostředkem, proto prozkoumávejte nejbližší okolí pěšky nebo místní hromadnou dopravou. Ta vás vyjde levněji než půjčení auta, parkování a palivo.
VYUŽIJTE SDÍLENOU DOPRAVU Chcete objevovat oblasti, ke kterým se s MHD nedostanete? Využijte sdílenou dopravu. V rámci tzv. carsharingu si můžete (na rozdíl od autopůjčovny) pronajmout auto jen na pár hodin. Sdílet můžete i kola nebo koloběžky. |
Vyhněte se turistickým pastem
Suvenýry koupíte levněji v bočních ulicích než na hlavní třídě plné turistů a lákajících prodejců. Ušetřit můžete i navštěvováním méně známých památek, nákupy na trzích, stravováním se v restauracích mimo turistická centra nebo přibalením vlastní svačiny na výlety.
NEBOJTE SE SMLOUVAT V některých zemích bývá smlouvání považováno za národní sport. Prodejci proto ceny schválně přestřelí a vy můžete smlouváním ušetřit i polovinu ceny zboží. |
Jak ušetřit při cestování na vlastní pěst
Pokud se chystáte cestovat na blind, prvně zjistěte, na kolik vás zhruba vyjde ubytování, strava a doprava v dané oblasti. Vyrazte jenom tam, kam vám finance dovolí. Cestování s napjatým rozpočtem by vás mohlo zbytečně stresovat.
- Jeďte do země, ve které je levně. Za méně peněz si tak můžete užít více muziky.
- Vytvořte si plán cesty — budete tak přesně znát harmonogram i jaké památky navštívíte, a tím získáte přehled, na kolik vás to vyjde.
- Ubytujte se u místních obyvatel mimo turistické centrum.
- Zjistěte od místních tipy na levné restaurace, trhy, obchody i atrakce.
Při cestě autem si přibalte vše, co budete na dovolené potřebovat — kola, stan, člun, kempovací vybavení apod. Půjčovné na místě taky něco stojí.