Řada rodin s příchodem dětí řeší, jak ustát citelné snížení příjmů jednoho z partnerů. Jak se zachovat, když se vám během mateřské nebo rodičovské dovolené nedaří vyjít s penězi? A je na místě takovou situaci řešit půjčkou?
Je logické, že když si člověk pořídí dítě, musí se mu naplno věnovat, a tudíž mu nezbyde čas na práci. A proto nemůže počítat ani s pravidelnou výplatou, na jakou byl roky zvyklý. Taková změna může pořádně zamávat s domácím rozpočtem.
Stát sice rodiče, který doma pečuje o dítě, nenechá na holičkách, ale příspěvek, který jim vyplácí, se jejich dosavadní mzdě zpravidla ani zdaleka nevyrovná. I když v některých případech doma s dětmi zůstávají muži, jsou v Česku stále v menšině. To znamená, že peněžitou pomoc v mateřství mnohem častěji pobírá matka dítěte.
Mateřská „dovolená“ v České republice trvá 28 týdnů a v případě vícečetného porodu se protahuje na 37 týdnů. V tomto období se příspěvek od státu vypočítává z výše mzdy. Na mateřskou plynule navazuje období, kdy rodič pobírá rodičovský příspěvek. Ten je pro všechny stejný – jde o částku 300 tisíc korun, jejíž čerpání si rodič může rozložit do tří nebo čtyř let věku dítěte.
Pro banky je půjčka na mateřské riziko
Banka každého žadatele o úvěr důkladně prověří, aby vyhodnotila jeho bonitu – výši jeho příjmů a schopnost potenciální půjčku splácet. Kromě toho, že jí takový postup ukládá zákon, tím chrání i klienta. Předlužený člověk, kterému závazky začnou přerůstat přes hlavu, totiž snadno spadne do dluhové spirály.
Rodič, který od státu pobírá příspěvek určený na péči o dítě, pro ni zpravidla není úvěruschopný. Peníze, které mu stát vyplácí, jednoduše nejsou určené k hrazení půjček. Pokud tedy rodina s dětmi potřebuje půjčku, může o ni požádat ten z partnerů, který má stabilní příjem.
Výpadek vyřešíte i bez půjčky
Řešíte jen dočasný výpadek příjmů? Pak můžete při online nákupech využít odloženou platbu. Tato moderní platební metoda vám umožní za objednávku z vybraných e-shopů zaplatit kdykoliv do 30 dnů. Kromě toho, že si produkty v klidu prohlédnete nebo vyzkoušíte, získáte také čtyři týdny k dobru na zaplacení. A to se třeba před výplatou může hodit.
Situaci vám může ulehčit také Skip Pay platební karta. Ta vám při nakupování umožní jednoduše přeskočit všechny starosti při nakupování, a navíc díky ní budete vždy mít po ruce finanční rezervu. Bez nadsázky si myslíme, že jde o nejférovější kartu v Česku a možná i na světě. Jinou s podobně férovými podmínkami jste totiž nenašli.
Skip Pay kartu můžete využívat při online nákupech, ale zaplatíte s ní i v kamenných obchodech nebo vyberete hotovost z bankomatu. I když jde o kreditku, nepřekvapí vás u ní vysoké úroky nebo netransparentní poplatky. Zkrátka s ní vždy víte, na čem jste, a navíc máte až 50 dnů na zaplacení.
Dejte si pozor na pochybné půjčky
Budete-li na internetu hledat, jak získat půjčku na mateřské, zjistíte, že většina bank této možnosti není příliš nakloněná. O to intenzivněji na rodiče, kteří pátrají po úvěru, cílí nebankovní společnosti. Jenže s nebankovními půjčkami se zpravidla pojí vysoké úroky, poplatky a nevýhodné podmínky.
Jestli i vy zvažujete, že budete muset díru v rozpočtu zalepit půjčkou, dobře si rozmyslete, jestli je to skutečně nevyhnutelné. Pokud vás zaskočily neplánované výdaje nebo propad příjmů, který bez pomoci neustojíte, dobře vybírejte, koho o úvěr požádáte. Jak předejít potížím?
1. Důkladně si prostudujte konkrétní parametry a podmínky úvěru.
2. Hledejte na internetu zkušenosti lidí s danou úvěrovou společností.
3. I když vám to poskytovatel nabídne, nepůjčujte si víc peněz, než skutečně potřebujete.
4. Stejně dobře zvažte i nutnost nákupu na splátky na mateřské.
5. Pokud půjčku získáte, důsledně a včas své závazky splácejte.
Nakupujte chytře a s rozmyslem
Jestliže vaší rodině poklesly příjmy, musíte, aby váš rozpočet zůstal v rovnováze, snížit výdaje. To znamená nakupovat jen to, co opravdu potřebujete, a nevyhazovat peníze za hlouposti. Pomůže vám, když si sepíšete veškeré pravidelné výdaje a vyškrtáte z nich ty, bez kterých se bez potíží obejdete. Na nákupy vždy vyrážejte se seznamem, díky kterému nebudete zboží do vozíku házet impulzivně.
Pokud už peníze dlužíte a máte potíže s jejich splácením, nestrkejte hlavu do písku. Ať už jste si půjčili od banky, nebo nebankovní společnosti, vyložte karty na stůl a situaci s poskytovatelem půjčky řešte. Dluhům totiž neutečete, a když se situaci postavíte čelem, zabráníte tomu, aby nekontrolovaně narůstaly o různá penále a sankce.