Svět se mění a s ním se proměňují i platební metody tak, aby byly bezpečné, snadné, rychlé a pro zákazníky pohodlné. Hotovosti v oběhu ubývá, většina lidí upřednostňuje bezkontaktní platby a na popularitě získává placení mobilními peněženkami nebo třeba bitcoinem. S jakými dalšími trendy je dobré v následujících letech počítat?
Platby chytrým telefonem a digitální peněženky
Telefon má každý při ruce a hodinky na ruce. Není tedy s podivem, že je jejich využívání při placení stále častější. Během pár sekund tak můžete zaplatit na e-shopu i v kamenných prodejnách. Zároveň stoupá obliba placení nákupů virtuálními kartami, které nejsou navázané k běžnému účtu. Lidé tak minimalizují riziko podvodu a zneužití úspor.
CO JE DIGITÁLNÍ PENĚŽENKA Digitální peněženka je aplikace, kterou si stáhnete do chytrého telefonu a nahrajete do ní své platební karty. K placení si pak můžete vybrat konkrétní kartu a zaplatit s ní online i v kamenných obchodech. Pomocí mobilní peněženky můžete přijímat a posílat peníze na další účty, zobrazovat historii plateb nebo třeba získávat odměny za nákupy. |
Anonymní kryptoměny
Kryptoměny vznikly za účelem nahradit klasické světové měny. Platby kryptoměnou jsou anonymní, jednoduché, neplatíte za ně žádné bankovní poplatky a nelimitují vás ani přeshraniční platby. Jejich rostoucí popularitu vnímají i obchodníci, a proto jimi zaplatíte na některých e-shopech, v kamenných prodejnách nebo restauracích. Kryptoměnou nakoupíte třeba na Microsoftu, na e-shopu Alza.cz nebo v pražské kavárně Bitcoin Coffee. Dnes zaplatíte kryptoměnou u všech prodejců s terminálem v mobilu GP Tom. Stále je u nás častější investování do kryptoměn než praktické používání. To by se mělo ale časem změnit.
Biometrické ověřování
Používání číselných PIN kódů k uzamčení účtů není tak spolehlivé jako biometrické ověřování, tedy potvrzení pomocí otisků prstů, rozpoznávání obličeje i oční duhovky nebo třeba mapování žil. Kvůli rostoucímu riziku krádeže identity, podvodů a internetové bezpečnosti se očekává, že oblíbenost biometrického ověřování bude stoupat. Nejen, že je to jedinečný bezpečností prvek, který nemůže nikdo odkoukat, ale zároveň vám zjednoduší přístup k vašim účtům — nemusíte si tak pamatovat velké množství hesel.
Placení pomocí QR kódu
Hlavní plus platby QR kódem je jeho přesnost. Nehrozí vám, že špatně opíšete číslo účtu, částku nebo variabilní symbol a vaše platba bude lítat v meziprostoru nebo dorazí na špatný účet. QR kódy na fakturách jsou dnes téměř samozřejmostí. Pomocí QR kódu ale můžete často zaplatit i útratu v restauraci a nemusíte čekat na obsluhu. V některých kamenných obchodech funguje samoobslužné nakupování a placení, kdy si v aplikaci naskenujete QR kód zboží, které poté vložíte do nákupního vozíku a na závěr zaplatíte. Vyhnete se tak nekonečným frontám u pokladny, šetříte svůj čas a zároveň dopředu víte, kolik vás nákup bude stát.
Odložená a rozložená platba
Odložená platba je čím dál populárnější formou úhrady zboží. Je to moderní a bezplatná alternativa dobírky, kdy si boží jednoduše objednáte, převezmete od kurýra, ale zaplatíte ho až za stanovený počet dní. Budoucnost patří i rozloženým platbám, které umožňují nákup rozdělit třeba do tří po sobě jdoucích splátek. Na velké nákupy tak nemusíte vynaložit veškeré finanční prostředky najednou.