V moderním světě je snadné podlehnout impulzivním nákupům. Na každém rohu číhá reklama, upozornění na slevy, časově omezené nabídky nebo „poslední kusy skladem“. Nakupování se změnilo ze základní potřeby v činnost spojenou s emocemi – odměňujeme se po náročném dni, zvedáme si náladu nebo si prostě chceme „něco dopřát“. Jenže právě tak vznikají zbytečné výdaje, které nás zahlcují věcmi i výčitkami. Naštěstí existuje několik jednoduchých principů, jak se jim vyhnout.
Finanční gramotnost
Ušetřit se dá i s nízkým příjmem: Jak už nežít od výplaty k výplatě?
Vyjít s málem, a ještě ušetřit, není jednoduché, ale ani nemožné. Každá koruna se počítá a základem pro klidnější spaní je rezerva ve výši minimálně tří platů, kterou si můžete stanovit jako první finanční cíl. Časem ji pak už budete jen navyšovat – pomoci vám k tomu může 6 tipů, které se osvědčily už řadě lidí s nízkým a nárazovým příjmem.
Jak si říct o zvýšení platu, abyste měli šanci na úspěch?
Jsou lidé, kteří raději změní práci, než aby si řekli o zvýšení platu. Pokud vás to ale na současné pozici baví a naplňuje, byla by škoda odcházet, aniž byste se o to pokusili. Raději se inspirujte u expertů na komunikaci a vyjednávání, kteří vědí, jak řešit náročná témata. Díky jejich 5 tipům vaše šance na finanční přilepšení vzrostou. A to bez ohledu na konkrétní povolání nebo obor.
Daňové přiznání za rok 2024: Na co nezapomenout?
Termín pro podání daňového přiznání se blíží, a i když jde o neoblíbenou činnost, raději ji neodkládejte. Pozdní podání vás může přijít draho. Kdo má povinnost vyplnit Daňové přiznání k příjmu fyzických osob, jak si snížit daňový základ a které slevy na dani budou v příštím roce už pasé?
Nejčastější chyby při využívání kreditní karty: Pozor na limity, termíny i bonusy
Při správném používání může být kreditní karta velmi užitečná. Získáte díky ní finanční rezervu bez jakýchkoli úroků, platíte bezpečně v Česku i v zahraničí, protože není propojená s vaším běžným účtem. I kreditka má ale své nevýhody. Poradíme, na co si dát pozor, aby vás přece jen nevyšla draho.
5 tipů pro zvýšení úvěrového skóre
Při žádosti o půjčku se budou banky i nebankovní instituce zajímat o vaše úvěrové (kreditní) skóre. Právě tento údaj totiž poukazuje na vaši důvěryhodnost, a tedy i schopnost váš dluh splácet.
Jak se zajistit na důchod? Vsaďte na kombinaci spoření a investic
Abyste si v důchodu zachovali stávající životní úroveň, bez spoření a investování se neobejdete. Dnešní senioři pobírají penzi zhruba ve výši poloviny své mzdy a část z nich má problém s příjmy vyjít. V blízké budoucnosti se ale státní důchod může ještě snížit, a to na méně než třetinu průměrné mzdy. Zatím má na důchody kdo vydělávat, ale populace stárne, a aktuální systém je neudržitelný. Pojďme se tedy podívat, jak se zajistit na důchod vlastními silami.
Bezpečné půjčky mají svá pravidla: Víme, kde si výhodně půjčit bez rizika
Každý se může dostat do situace, kdy potřebuje víc peněz, než má zrovna na účtu. Než ale sáhnete po úvěru, spočítejte si, jestli se bez něj opravdu neobejdete a zvládnete ho splácet. Kde si výhodně půjčit?
Jak ušetřit při nákupu oblečení? Jděte na to ekologicky a ekonomicky
Šaty dělají člověka, to je známá věc. Styl se ale za peníze koupit nedá. Naopak cenově dostupné oblečení může vypadat dobře dlouhé roky. Stačí se zaměřit na kvalitní materiály a jednoduché střihy, které jen tak z módy nevyjdou a oživit je zajímavými doplňky. V secondhandech jich najdete spoustu, pokud víte, kde a jak hledat.
Rovné odměňování: Jak z férových platů můžeme těžit všichni?
Rovné odměňování je stanovené v zákoníku práce, který říká, že za stejnou práci je zaměstnavatel povinen udělovat po stejnou odměnu. Platová nerovnost mezi ženami a muži je přesto stále značná. Podle dat Eurostatu byl v roce 2022 rozdíl v platech v Evropské unii 12,2 % a v ČR dokonce 17,9 %. Rozdíl mezi platovým ohodnocením mužů a žen se označuje jako gender pay gap.