Finanční gramotnost

Jak se zajistit na důchod? Vsaďte na kombinaci spoření a investic

Abyste si v důchodu zachovali stávající životní úroveň, bez spoření a investování se neobejdete. Dnešní senioři pobírají penzi zhruba ve výši poloviny své mzdy a část z nich má problém s příjmy vyjít. V blízké budoucnosti se ale státní důchod může ještě snížit, a to na méně než třetinu průměrné mzdy. Zatím má na důchody kdo vydělávat, ale populace stárne, a aktuální systém je neudržitelný. Pojďme se tedy podívat, jak se zajistit na důchod vlastními silami.

Rovné odměňování: Jak z férových platů můžeme těžit všichni?

Rovné odměňování je stanovené v zákoníku práce, který říká, že za stejnou práci je zaměstnavatel povinen udělovat po stejnou odměnu. Platová nerovnost mezi ženami a muži je přesto stále značná. Podle dat Eurostatu byl v roce 2022 rozdíl v platech v Evropské unii 12,2 % a v ČR dokonce 17,9 %. Rozdíl mezi platovým ohodnocením mužů a žen se označuje jako gender pay gap.

Velká finanční inventura: Jak udržet domácí rozpočet na uzdě?

Žijete od výplaty k výplatě a nedaří se vám ušetřit, i když vaše příjmy vůbec nejsou zlé? Nebojte, nejste v tom sami, podobně problematický přístup k penězům trápí celou řadu lidí. Pokud chcete svou finanční situaci stabilizovat a zlepšit, osvojte si několik jednoduchých pravidel, která vám pomohou omezit zbytečné rozhazování a stabilizují váš domácí rozpočet.

Jak si vytvořit měsíční rozpočet s rezervou 

Schopnost vytvořit si udržitelný rozpočet je základem finanční gramotnosti. Nezní to nijak složitě – porovnat dal a má dáti a seškrtat zbytečné výdaje přece zvládne každý. I tvorba jednoduchého rodinného rozpočtu ale může být oříšek, pokud nemáte ve svých penězích pořádek. Podívejme se na to společně.