Abyste si v důchodu zachovali stávající životní úroveň, bez spoření a investování se neobejdete. Dnešní senioři pobírají penzi zhruba ve výši poloviny své mzdy a část z nich má problém s příjmy vyjít. V blízké budoucnosti se ale státní důchod může ještě snížit, a to na méně než třetinu průměrné mzdy. Zatím má na důchody kdo vydělávat, ale populace stárne, a aktuální systém je neudržitelný. Pojďme se tedy podívat, jak se zajistit na důchod vlastními silami.
Finanční gramotnost
Bezpečné půjčky mají svá pravidla: Víme, kde si výhodně půjčit bez rizika
Každý se může dostat do situace, kdy potřebuje víc peněz, než má zrovna na účtu. Než ale sáhnete po úvěru, spočítejte si, jestli se bez něj opravdu neobejdete a zvládnete ho splácet. Kde si výhodně půjčit?
Jak ušetřit při nákupu oblečení? Jděte na to ekologicky a ekonomicky
Šaty dělají člověka, to je známá věc. Styl se ale za peníze koupit nedá. Naopak cenově dostupné oblečení může vypadat dobře dlouhé roky. Stačí se zaměřit na kvalitní materiály a jednoduché střihy, které jen tak z módy nevyjdou a oživit je zajímavými doplňky. V secondhandech jich najdete spoustu, pokud víte, kde a jak hledat.
Rovné odměňování: Jak z férových platů můžeme těžit všichni?
Rovné odměňování je stanovené v zákoníku práce, který říká, že za stejnou práci je zaměstnavatel povinen udělovat po stejnou odměnu. Platová nerovnost mezi ženami a muži je přesto stále značná. Podle dat Eurostatu byl v roce 2022 rozdíl v platech v Evropské unii 12,2 % a v ČR dokonce 17,9 %. Rozdíl mezi platovým ohodnocením mužů a žen se označuje jako gender pay gap.
Velká finanční inventura: Jak udržet domácí rozpočet na uzdě?
Žijete od výplaty k výplatě a nedaří se vám ušetřit, i když vaše příjmy vůbec nejsou zlé? Nebojte, nejste v tom sami, podobně problematický přístup k penězům trápí celou řadu lidí. Pokud chcete svou finanční situaci stabilizovat a zlepšit, osvojte si několik jednoduchých pravidel, která vám pomohou omezit zbytečné rozhazování a stabilizují váš domácí rozpočet.
Jak si vytvořit měsíční rozpočet s rezervou
Schopnost vytvořit si udržitelný rozpočet je základem finanční gramotnosti. Nezní to nijak složitě – porovnat dal a má dáti a seškrtat zbytečné výdaje přece zvládne každý. I tvorba jednoduchého rodinného rozpočtu ale může být oříšek, pokud nemáte ve svých penězích pořádek. Podívejme se na to společně.
Naplánujte si školní rok tak, aby vás žádné výdaje nerozhodily. Jak na to?
Začátek školního roku představuje pro rodiče dětí a studentů velkou investici, kdy se výdaje na nákup školních potřeb můžou pohybovat v řádech několika tisíc korun. Jak zvládnout náklady spojené s návratem dětí do školních lavic? Máme pro vás několik základních rad.
Mějte své peníze pod dohledem: 7 vychytaných aplikací pro správu financí
Spravujete svůj rodinný rozpočet pomocí bločku, tužky a kalkulačky? Dobře, i to je cesta. Jen někdy zbytečně složitá. Zapojte naplno zevlující techniku a vyzkoušejte některou z těchto chytrých aplikací. Ušetří vám nervy i spoustu času. A – jak je známo – čas jsou peníze.
Den daňové svobody 2024: Co to je a kdy nastane v ČR?
Den daňové svobody připadá v Česku na 11. června 2024. Od tohoto data začínají občané vydělávat sami na sebe, a ne pouze na stát. Co to znamená a jak se toto datum vypočítává?
Světový den investičních fondů: Jak nakládáte se svými financemi?
Světový den investičních fondů se každoročně slaví 19. dubna — v den narození zakladatele prvního investičního fondu Abrahama van Ketwiche. Cílem této iniciativy je poradit lidem, jak naložit se svými volnými finančními prostředky a do čeho investovat.