Nejen různá platidla, ale i samotný platební styk má za sebou dlouhou a bohatou historii. Než se tedy zaměříme na rozmanitou současnost a digitální budoucnost, je určitě na místě ohlédnout se zpět, až k prvním mincím, nebo dokonce směnnému obchodu. Jaké byly v této oblasti nejdůležitější milníky? A kam nás nejspíš zavede budoucnost platebních metod?

Barter neboli směnný obchod 

Už v pravěku si mezi sebou lidé vyměňovali své úlovky nebo výpěstky, které nestihli spotřebovat. A právě to můžeme považovat za začátek směnného obchodu. Běžně se pak tento způsob placení využíval až do koloniální éry a v menší míře existuje dodnes, třeba ve formě swapu. Ve velkém měřítku ale byl zdlouhavý a neefektivní. 

Šátky jako jedno z prvních platidel 

Až později přišly takzvané zbožové neboli komoditní peníze, kdy určitý druh zboží fungoval jako platidlo. Mohly to být třeba krávy, velbloudi nebo i mušle, drahé kovy a plátno. A právě slovo platidlo vzniklo podle plátěných šátečků, které se v českých zemích používaly k úhradě kolem roku 1000. Alespoň tak o tom informoval Ibráhím ibn Jákúb, když popisoval Prahu a její tržiště u Pražského hradu jako tehdejší centrum obchodu. 

Celosvětově uznávané zlato 

Prvním všeobecně uznávaným platidlem se stalo zlato, které tento účel plní i v dnešní době. A to díky jeho vzácnosti, stálosti, dělitelnosti i poměrně snadnému skladování, ale především proto, že ho vždy a všude můžete nakoupit a prodat. Nemůže se mu tedy rovnat žádná světová měna. 

Tolary, dolary a další hotovostní platidla 

Velkou revoluci znamenaly první mince, které se začaly razit v 6. až 7. století našeho letopočtu. V českých zemích to byly stříbrné denáry za vlády Boleslava I., kolem roku 970. S českou historií jsou ale spjaté třeba i zmiňované dolary. Jejich název totiž pochází z výrazu tolary, což byly německé mince ražené na našem území, v Jáchymově.  

Právě pružnější peněžní směna přispěla k rozvoji jednotlivých řemesel i celé společnosti. Najednou bylo možné zboží oceňovat a porovnávat nebo evidovat. Už v 10. století měly v Číně vzniknout první papírové bankovky, ale v Evropě přišel jejich čas až zhruba o 600 let později. Od roku 1661 se s nimi mohlo platit ve Švédsku. 

Od šeků k platebním kartám 

Mohlo by se zdát, že bezhotovostní placení je záležitostí posledních několika let, ale není tomu tak. Například ve Spojených státech se šeky používají už od dob Zlaté horečky v 19. století, kdy vznikla potřeba převádět peníze na dálku. A odtud zbýval už jen kousek k platebním kartám. V roce 1914 skutečně vznikly první věrnostní platební karty, na které přesně v polovině 20. století navázaly ty univerzální, které známe dodnes. 

Online platby a jejich odložené verze 

Prvenství v internetovém bankovnictví má také na kontě USA, kde bylo zavedeno v roce 1995, v Česku jsme se ho ale dočkali už o tři roky později. V současnosti jsme zase o něco dál a spousta z nás už místo fyzických karet používá jejich digitální podobu v chytrém telefonu nebo hodinkách. A budoucností jsou podle mnoha odborníků odložené nebo rozložené platby, které nabízejí maximální flexibilitu bez dalších nákladů. A díky Skip Pay je můžete vyzkoušet už nyní. 

JAK FUNGUJE ODLOŽENÁ PLATBA A NÁKUP NA TŘETINU?

Díky Odložené platbě Skip Pay zboží jednoduše objednáte, vyzkoušíte a až potom zaplatíte. Máte na to 30 dní a nestojí vás to ani korunu navíc. 

Nákup na Třetinu se hodí hlavně u větších výdajů, které si zdarma rozdělíte na tři rovnoměrné splátky. První třetinu zaplatíte hned, zbylé dvě za 30 a 60 dní.  
Nekupujte zajíce v pytli. Na zaplacení nákupů s námi máte až 50 dní
Nekupujte zajíce v pytli. Na zaplacení nákupů s námi máte až 50 dní

Hodnocení článku:

(1 hlasů, průměrné hodnocení: 5.00 z 5 )
Loading...

Témata:

Komentáře:

Sledovat
Chci být informován o:
guest

0 Comments
nejstarší
nejnovější nejoblíbenější
Inline Feedbacks
Ukázat všechny komentáře
0
Napište nám prosím do diskuze váš názor.x