Je rychlá, pohodlná, bezpečná. Co je to? Přece platba online. Dnes už je to ostatně naprosto běžná věc. Ovšem nejen tohle všechno platby prostřednictvím internetu nabízejí. Podívejte se s námi, co všechno bezhotovostní platbou získáte.

Nákup zboží na internetu v České republice už dávno zdomácněl, ba co víc, tuto možnost využívá stále více lidí. Z pohodlí domova si přes počítač, tablet či chytrý telefon vyberete v internetovém obchodě vysněný produkt a stejně tak ho můžete z domova během pár minut zaplatit. Potom už si jen počkáte, až u dveří zazvoní doručovatel s balíčkem nebo si ho vyzvednete na odběrném místě.

Online platba na několik způsobů

Přesto, že mezi nejoblíbenější druhy plateb za zboží objednané přes internet stále ještě patří dobírka či platba v hotovosti při převzetí, platby online je už dohánějí. Jedním z důvodů je i to, že si zákazník může vybrat hned z několika způsobů online plateb. Tím nejznámějším je asi bankovní převod, kde si uživatel ve svém internetovém bankovnictví nebo v mobilní bankovní aplikaci vyplní příkaz k zaslání peněz na účet prodávajícího, to je většinou vždy zdarma. Zpoplatněné jsou pouze bankovní příkazy na pobočkách bank. Bezpečnou a rychlou metodou, kde odpadá vyplňování čísel účtů a výše zaslané částky je platba kartou online. Na internetu ale může zákazník využít i například i digitální peněženky, jako je Masterpass, Google Pay či v Česku nedávno spuštěný Apple Pay, a platební systémy jako PayPal.

Tip!
Možností, jak online platbu provést je ale více. Znáte třeba tzv. odloženou platbu? Nová metoda nabízí hned několik benefitů. Přečtěte si jaké to jsou v článku o 7 důvodech proč odložená platba.

Proč platit online?

Jakmile dáte bezhotovostnímu placení šanci, většinou je to „láska na celý život“. Není se čemu divit. Výhod je hned několik.

1. Bezkonkurenční komfort

Několika kliknutími vyřídíte celý nákup včetně platby, a to kdykoliv a kdekoliv kde máte připojení k internetu. Ať už je to vaše křeslo v obýváku, při cestě vlakem do práce či na dovolené. Nemusíte se tak starat o to, zda máte u sebe dostatečnou hotovost ve chvíli doručení zásilky, takže není potřeba absolvovat cestu do bankomatu pro výběr peněz.

2. Rozpočet pod kontrolou

Současně máte s online platbami, resp. díky vašemu internetovému nebo mobilnímu bankovnictví, dokonalý přehled o všech svých pohybech na účtu, zůstatku na účtu a dalších věcech. A nejen to, řada bank nabízí pokročilé funkce pro správu vašeho osobního či rodinného rozpočtu. Online platby totiž dokáží kategorizovat dle účelu (bydlení, potraviny, oblečení, atd.), čímž vám poskytují skvělou zpětnou vazbu o tom, kolik a hlavně za co utrácíte.

3. Úspora peněz

V neposlední řadě se dá díky online platbám významně ušetřit. Platbám v hotovosti totiž často předchází výběr z bankomatu a ten ještě stále bývá u některých bank zpoplatněný. Obzvlášť pokud nemáte poblíž bankomat zrovna vaší banky, nebo nutně potřebujete hotovost a v okolí jsou pouze bankomaty cizích bank. Navíc si většina internetových obchodů účtuje poplatek až 50 Kč za platbu na dobírku, zatímco online platby bývají téměř vždy zdarma.  

Platba online přináší zpravidla větší soukromí oproti např. dobírce
Platba online přináší zpravidla větší soukromí oproti osobnímu kontaktu

4. Větší soukromí

Jako další výhodu plateb online mohou mnozí uživatelé vidět i větší soukromí. Doručovatel předá zákazníkovi zásilku, a tím osobní kontakt končí. Nikdo další kromě kupujícího a prodávajícího už nemusí vědět, kolik peněz zákazník za zboží danému e-shopu – jehož jméno vidí doručovatel na straně odesílatele, zaplatil.  Zvlášť na menších městech či vesnicích tuto výhodu oceníte.

5. „Odhalený zajíc“

Zastánci plateb na dobírku mohou argumentovat tím, že za zboží platí, až ve chvíli, kdy ho mají reálně u sebe. Pryč s alibismem, nejdříve zaplatíte, pak vám kurýr zboží předá. A ruku na srdce, kdo z vás si následně kontroluje obsah zásilky před kurýrem. Ostatně ani by to nebylo prakticky možné, než se totiž vzpamatujete, kurýr je už dávno na cestě za dalším zákazníkem. Naopak při platbě online „zajíce v pytli“ platit nemusíte. Jak je to možné? Řešením je tak zvaná odložená platba. Mnohé internetové obchody už tuto možnost nabízejí. Kupující si vybere zboží a zaplatí bezhotovostně za nákup během třiceti dní po doručení, a to bez jakéhokoliv poplatku. Máte tak dostatek času si produkt zkontrolovat, prohlédnout či vyzkoušet a až potom za něj kartou nebo převodem zaplatit.

Hodnocení článku:

(16 hlasů, průměrné hodnocení: 4.25 z 5 )
Loading...

Témata:

Komentáře:

Sledovat
Chci být informován o:
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
Ukázat všechny komentáře
0
Napište nám prosím do diskuze váš názor.x