Ne každý obchodník má se svými zákazníky čisté úmysly. Proto můžete (nejen) na českém internetu narazit na podvodné e-shopy, jejichž cíl je jediný –⁠ vylákat z důvěřivých lidí peníze nebo osobní údaje a pak nasadit taktiku mrtvého brouka. Pokud se nechcete přidat k napáleným spotřebitelům, řiďte se našimi tipy, které vám pomohou pochybný internetový obchod včas odhalit.

1. Grafika a texty šité horkou jehlou

Většina obchodníků chce, aby jejich e-shop působil reprezentativně, byl přehledný a dobře se v něm nakupovalo. Podvodníci ale takové věci neřeší. Pro ně je zásadní, aby internetový obchod jednoduše fungoval, i když bude graficky a obsahově pokulhávat. 

Pokud vás v e-shopu přivítá děsivá grafika, u které je vidět, že ji někdo spíchnul na koleni nebo texty s chybami, které působí jako z pera umělé inteligence nebo z Google překladače, zbystřete. Totéž platí i pro „rozsypané“ věty, nefunkční tlačítka nebo obrázky, které se nezobrazují. Takový stav obchodu sice nutně nemusí ukazovat na podvod, třeba jeho provozovatel jen nemá čas řešit technologické a marketingové záležitosti. Ale ostražitost je tu na místě.

2. Podezřele nízké ceny atraktivních produktů

Narazili jste na e-shop, který nabízí značkové výrobky za neúměrně nízké ceny? Buď máte velké štěstí, nebo jste se právě setkali s podvodníky. To, že mezi internetovými obchody dlouhodobě zuří cenová válka, není žádná novinka. Cílem obchodníků je ale především vydělávat. A to se jim, pokud extrémně „podseknou“ cenu, nepodaří.

Když e-shop prodává nejnovější modely elektroniky nebo módní kousky z aktuálních kolekcí za výrazně nižší ceny než konkurence, je pravděpodobné, že jde buď o podnikatelský antitalent, který brzo zkrachuje, případně někoho, kdo nabízí neoriginální zboží. Může jít ale i o podvodníka, který se po zaplacení objednávky vypaří jako pára nad hrncem.

Jak ověřit e-shop?

Na stránkách České obchodní inspekce (ČOI) najdete pravidelně aktualizovaný seznam rizikových e-shopů. Pokud si myslíte, že jste na takový narazili i vy, zkuste se podívat, jestli ho v seznamu nenajdete. A pokud ne, můžete ČOI poslat tip na jeho zařazení. V tomto případě zapomeňte na poučku, že žalovat se nemá, protože nahlášením můžete ochránit před rizikovým nákupem další spotřebitele.

3. Nedostatek informací o zboží

Vedle chybných a zmatených textů na hlavní stránce u podvodníků často nenajdete žádný popis zboží. Případně je velmi stručný, u mnoha produktů stejný, napsaný pomocí AI nebo zkopírovaný odjinud. V takovém případě určitě zpozorněte, protože seriózní obchodník vám bude chtít poskytnout co nejvíce informací. Už proto, že tím zvyšuje své šance na prodej. 

4. Podivné reklamy a tlak na nákup

Někdy na nekalé praktiky upozorní i agresivní reklama v podobě spousty pop-up oken, bannerů apod., které vytvářejí nepříjemný nátlak. Typicky jsou plné časově omezených akcí a žádají o e-mail. A pokud ho vyplníte, rádoby výhodnými nabídkami vás okamžitě zahltí i tam. 

5. Absence kontaktů a dalších údajů

Společnou charakteristikou podvodných e-shopů je často také chybějící e-mailový nebo telefonický kontakt. Někde může být sice k dispozici kontaktní formulář, ten ale vede kamsi do hloubi jedniček a nul. Na odpověď proto mnohdy budete čekat marně.

Podezřelé (a navíc i nezákonné) je, když na e-shopu nebudete schopni dohledat obchodní podmínky nebo údaje o provozovateli včetně jeho IČO. Může se ale také stát, že narazíte na informace, které nejsou pravdivé a při zadání adresy uvedené na webu zjistíte, že jde o místo, které buď neexistuje, nebo se nachází uprostřed neobydleného parku.

Podvodné e-shopy údaje
Poctivý obchodník neskrývá údaje o svém podnikání.

6. Platba výhradně předem

Mezi přednosti e-shopů, které chtějí svým zákazníkům vyjít maximálně vstříc, patří široká nabídka platebních metod, a to i těch moderních, jako je odložená platba nebo nákup na Třetinu. Pokud obchodník umožňuje pouze platbu kartou předem, je možné, že má nekalé úmysly a objednané zboží po stržení platby nikdy neuvidíte. 

Nabízí obchod Odloženou platbu nebo Třetinu od Skip Pay? V tom případě za něj dáme ruku do ohně. Obchodníky s našimi platebními metodami vždy prověřujeme, protože spokojenost a důvěra našich klientů je pro nás k nezaplacení.

Nekupujte zajíce v pytli. Na zaplacení nákupů s námi máte až 50 dní
Nekupujte zajíce v pytli. Na zaplacení nákupů s námi máte až 50 dní

7. Negativní nebo žádné recenze

Jestli se vám e-shop z nějakého důvodu nezdá, proklepněte si ho. Prožeňte ho vyhledáváním a podívejte se na zkušenosti ostatních zákazníků, ať už v hodnocení na Heureka.cz, nebo v internetových diskuzích. Pokud zjistíte, že většina zákazníků svou zaplacenou objednávku nikdy neobdržela, asi vám nemusíme radit, co udělat. 

Žádné reference jste nenašli? Optimistické vysvětlení zní, že je e-shop zbrusu nový, a proto ještě nejsou zákazníci, od kterých by bylo možné získat feedback. Jenže to se bohužel může týkat i podvodných internetových obchodů, které neustále vznikají a zanikají. Pokud nechcete riskovat, s objednávkou buď počkejte, nebo si produkt objednejte jinde. Třeba za vyšší cenu, ale zato s jistotou, že k vám opravdu dorazí.

Podvodné e-shopy podezření
Něco se vám nezdá? Radši si e-shop pořádně prověřte.

8. E-shop bez historie a s častými změnami

Ostražitost se vyplatí i v případě, že je daný internetový obchod nový a nemá dohledatelnou historii ani recenze nebo neustále mění design webu i celý sortiment.

9. Stránky nejsou zabezpečené

Základní pravidlo pro bezpečné nákupy na internetu zní: nikdy nesdílejte citlivé informace nebo údaje z platební karty s webem, který není dostatečně zabezpečený. Aby byl bezpečný, musí v jeho rámci veškerá komunikace probíhat v šifrované formě. Zabezpečený web poznáte tak, že jeho URL adresa začíná https:// místo nezabezpečeného protokolu http://, který obezřetné nakládání s daty nemůže garantovat.

Podvodné e-shopy krádež údajů
Podvodníky nezajímají jen vaše peníze, ale i citlivé údaje.

Pokud údaje z karty použijete na nezabezpečeném webu nebo v pochybné platební bráně, riskujete nejen to, že se doručení objednávky nikdy nedočkáte. Hrozí vám, že podvodníci z vašeho účtu vytáhnou mnohem více peněz.

TIP!
Chcete nakupovat bezpečně i na neznámých e-shopech? Plaťte naší Skip Pay kartou. Ta není navázána na váš běžný účet, takže vám nehrozí vybílení úspor.

10. Doména neodpovídá sortimentu

Znamením, že jste se ocitli v e-shopu, kde bychom vám nedoporučili nakupovat, může být i skutečnost, že web běží na doméně, jejíž název vůbec nesouvisí s aktuálním sortimentem. Podvodníci totiž nakupují zaniklé e-shopy, aby do nich jen „nasypali“ své super výhodné zboží, i opuštěné domény. Není tak výjimkou, že e-shop www.nejlepsikosmetikanasvete.cz prodává třeba boty.

Přešla vás po našem výčtu chuť na internetové nákupy? To rozhodně nebyl náš úmysl. Jen jsme vás chtěli upozornit na rizika, které se s online nákupy pojí. Pokud ale budete aplikovat pravidlo důvěřuj, ale prověřuj, nakupovat u ověřených obchodníků nebo se spolehnete na Skip Pay Odloženou platbu, nic neriskujete. Se Skip Pay totiž nakoupíte na více než 33 tisících e-shopů.

Hodnocení článku:

(6 hlasů, průměrné hodnocení: 4.33 z 5 )
Loading...

Témata:

Komentáře:

Sledovat
Chci být informován o:
guest

0 Comments
nejstarší
nejnovější nejoblíbenější
Inline Feedbacks
Ukázat všechny komentáře
0
Napište nám prosím do diskuze váš názor.x