Šaty dělají člověka, to je známá věc. Styl se ale za peníze koupit nedá. Naopak cenově dostupné oblečení může vypadat dobře dlouhé roky. Stačí se zaměřit na kvalitní materiály a jednoduché střihy, které jen tak z módy nevyjdou a oživit je zajímavými doplňky. V secondhandech jich najdete spoustu, pokud víte, kde a jak hledat.
Proč nakupovat v secondhandu
Výhodou je především to, že oproti nákupu nových kousků utratíte mnohem méně. Oblečení z druhé ruky ale také šetří životní prostředí, protože pomáhá snížit produkci odpadu z módního průmyslu, který je druhým největším znečišťovatelem planety. Nakupovat tam tedy můžete zodpovědně, a přitom si užijete spoustu zábavy. I tady ale platí pravidlo, že všeho s mírou. Nenechte se zlákat nízkými cenami a odneste si jen to, co skutečně využijete.
Hrabárny i prémiové secondhandy plné pokladů
Kamenné secondhandy můžeme rozdělit na:
- hrabárny s věcmi v koších, někdy prodávanými na váhu,
- klasické prodejny s oblečením na ramínkách,
- prémiové secondhandy.
V prvním typu prodejen musíte vědět, jak nakupovat v secondhandu, protože k největším pokladům je nutné se doslova prohrabat. Určitě vás ale potěší nízké ceny v řádu desetikorun. V secondhandech střední kategorie zaplatíte o něco víc, ale zase je pravděpodobné, že na zachovalé oblečení narazíte dříve. A pak existují i luxusní prodejny se značkovým zbožím za zlomek ceny. Záleží tedy, co hledáte a kolik chcete ušetřit.
E-shopy s módou z druhé ruky
Doba pokročila a s nákupy z druhé ruky se roztrhl pytel i na internetu. A to jak na klasických e-shopech, tak na bazarových platformách nebo ve skupinách na sociálních sítích. Nejčastěji nabízejí dámské oblečení a doplňky, ale mnohdy v jejich sortimentu najdete i dětské nebo pánské zboží. Jen ověřené internetové obchody vám ale zaručí maximální bezpečnost a garantované vrácení peněz. Pokud vám tedy vybraný kousek nesedne, můžete jim ho do 14 dnů poslat zpět.
Výměna neboli swap oblečení
Další možnost, jak ušetřit při nákupu oblečení, představuje swap. V jeho rámci si totiž vyměníte kousky z vašeho šatníku s ostatními účastníky. Probíhat může online na sociálních sítích nebo i offline v rámci organizované akce. Pokud si oblečení před koupí rádi osaháte a chystáte se zúčastnit swapu naživo, počítejte se vstupným.
Půjčovny nejen pro výjimečné události
Doba půjčoven rozhodně nekončí. Spíš naopak. Seženete v nich nejen svatební a společenské šaty, ale narazíte i na takové, které nabízejí oblečení a doplňky pro každodenní nošení. Ve světě jde dokonce o trend, který zavádějí i některé módní řetězce.
Neplaťte za zboží předem
Nákupy oblečení na internetu jsou vždycky trochu sázkou do loterie. Neplaťte za ně předem — vyberte si odloženou platbu od Skip Pay a získejte až 30 dní na vyzkoušení zboží. Pak uhradíte jenom to, co vám sedne. Ostatní vrátíte na pár kliknutí na telefonu a nemusíte čekat, až vám e-shop vrátí peníze zpět.
Další tipy pro úsporné, ale stylové nákupy
- I v secondhandech můžete využít nejrůznější akce, slevy a výprodeje.
- Řiďte se spíš rozměry a tím, jak vám daný kousek sedne než uvedenou velikostí.
- Vybírejte nadčasové modely jednoduchých střihů, ale nebojte se ani originality, pokud ji máte s čím kombinovat.
- Vše si v klidu naplánujte, udržitelná móda je o promyšlených krocích, nikoliv o impulzivních nákupech.
- Šetřete na nové oblečení prodejem kousků, které už nenosíte, například na online platformách a bazarech, ale třeba i na komunitních akcích.
- Vyšší výdaje na oblečení hrozí především u dětí, které ze všeho rychle vyrostou. Pokud vám tedy finance v daném měsíci nevyjdou, rozložte si platbu větších výdajů na tři části nebo si ji odložte až o 30 dní.