Řada rodin s příchodem dětí řeší, jak ustát citelné snížení příjmů jednoho z partnerů. Jak se zachovat, když se vám během mateřské nebo rodičovské dovolené nedaří vyjít s penězi? A je na místě takovou situaci řešit půjčkou?

Je logické, že když si člověk pořídí dítě, musí se mu naplno věnovat, a tudíž mu nezbyde čas na práci. A proto nemůže počítat ani s pravidelnou výplatou, na jakou byl roky zvyklý. Taková změna může pořádně zamávat s domácím rozpočtem.

Stát sice rodiče, který doma pečuje o dítě, nenechá na holičkách, ale příspěvek, který jim vyplácí, se jejich dosavadní mzdě zpravidla ani zdaleka nevyrovná. I když v některých případech doma s dětmi zůstávají muži, jsou v Česku stále v menšině. To znamená, že peněžitou pomoc v mateřství mnohem častěji pobírá matka dítěte.

TIP!
Známe 7 způsobů, jak ušetřit na mateřské. A rádi se o ně s vámi podělíme.

Mateřská „dovolená“ v České republice trvá 28 týdnů a v případě vícečetného porodu se protahuje na 37 týdnů. V tomto období se příspěvek od státu vypočítává z výše mzdy. Na mateřskou plynule navazuje období, kdy rodič pobírá rodičovský příspěvek. Ten je pro všechny stejný – jde o částku 300 tisíc korun, jejíž čerpání si rodič může rozložit do tří nebo čtyř let věku dítěte.

Pro banky je půjčka na mateřské riziko

Banka každého žadatele o úvěr důkladně prověří, aby vyhodnotila jeho bonitu – výši jeho příjmů a schopnost potenciální půjčku splácet. Kromě toho, že jí takový postup ukládá zákon, tím chrání i klienta. Předlužený člověk, kterému závazky začnou přerůstat přes hlavu, totiž snadno spadne do dluhové spirály.

Rodič, který od státu pobírá příspěvek určený na péči o dítě, pro ni zpravidla není úvěruschopný. Peníze, které mu stát vyplácí, jednoduše nejsou určené k hrazení půjček. Pokud tedy rodina s dětmi potřebuje půjčku, může o ni požádat ten z partnerů, který má stabilní příjem.

Rodinný rozpočet
Mít děti je skvělé, ale někdy také náročné.

Výpadek vyřešíte i bez půjčky

Řešíte jen dočasný výpadek příjmů? Pak můžete při online nákupech využít odloženou platbu. Tato moderní platební metoda vám umožní za objednávku z vybraných e-shopů zaplatit kdykoliv do 30 dnů. Kromě toho, že si produkty v klidu prohlédnete nebo vyzkoušíte, získáte také čtyři týdny k dobru na zaplacení. A to se třeba před výplatou může hodit.

TIP!
Do každého rozpočtu se může vloudit díra. Víme, jak udržet údaje na uzdě.

Situaci vám může ulehčit také Skip Pay platební karta. Ta vám při nakupování umožní jednoduše přeskočit všechny starosti při nakupování, a navíc díky ní budete vždy mít po ruce finanční rezervu. Bez nadsázky si myslíme, že jde o nejférovější kartu v Česku a možná i na světě. Jinou s podobně férovými podmínkami jste totiž nenašli.

Skip Pay kartu můžete využívat při online nákupech, ale zaplatíte s ní i v kamenných obchodech nebo vyberete hotovost z bankomatu. I když jde o kreditku, nepřekvapí vás u ní vysoké úroky nebo netransparentní poplatky. Zkrátka s ní vždy víte, na čem jste, a navíc máte až 50 dnů na zaplacení.

Dejte si pozor na pochybné půjčky

Budete-li na internetu hledat, jak získat půjčku na mateřské, zjistíte, že většina bank této možnosti není příliš nakloněná. O to intenzivněji na rodiče, kteří pátrají po úvěru, cílí nebankovní společnosti. Jenže s nebankovními půjčkami se zpravidla pojí vysoké úroky, poplatky a nevýhodné podmínky.

TIP!
ledáte úvěr s férovými podmínkami? Tak si dejte pozor na triky poskytovatelů nebankovních půjček.

Jestli i vy zvažujete, že budete muset díru v rozpočtu zalepit půjčkou, dobře si rozmyslete, jestli je to skutečně nevyhnutelné. Pokud vás zaskočily neplánované výdaje nebo propad příjmů, který bez pomoci neustojíte, dobře vybírejte, koho o úvěr požádáte. Jak předejít potížím?

1. Důkladně si prostudujte konkrétní parametry a podmínky úvěru.

2. Hledejte na internetu zkušenosti lidí s danou úvěrovou společností.

3. I když vám to poskytovatel nabídne, nepůjčujte si víc peněz, než skutečně potřebujete.

4. Stejně dobře zvažte i nutnost nákupu na splátky na mateřské.

5. Pokud půjčku získáte, důsledně a včas své závazky splácejte.

Děti si hrají
Vyrovnaný rozpočet znamená klid pro celou rodinu.

Nakupujte chytře a s rozmyslem

Jestliže vaší rodině poklesly příjmy, musíte, aby váš rozpočet zůstal v rovnováze, snížit výdaje. To znamená nakupovat jen to, co opravdu potřebujete, a nevyhazovat peníze za hlouposti. Pomůže vám, když si sepíšete veškeré pravidelné výdaje a vyškrtáte z nich ty, bez kterých se bez potíží obejdete. Na nákupy vždy vyrážejte se seznamem, díky kterému nebudete zboží do vozíku házet impulzivně.

Pokud už peníze dlužíte a máte potíže s jejich splácením, nestrkejte hlavu do písku. Ať už jste si půjčili od banky, nebo nebankovní společnosti, vyložte karty na stůl a situaci s poskytovatelem půjčky řešte. Dluhům totiž neutečete, a když se situaci postavíte čelem, zabráníte tomu, aby nekontrolovaně narůstaly o různá penále a sankce.

Hodnocení článku:

(5 hlasů, průměrné hodnocení: 3.40 z 5 )
Loading...

Témata:

Komentáře:

Sledovat
Chci být informován o:
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
Ukázat všechny komentáře
0
Napište nám prosím do diskuze váš názor.x