Platba kartou:
Výhody, rizika a poplatky

Jedna plastová karta – a tolik možností. Víte ale, jak platit kartou bezpečně a k čemu všemu můžete kartu využít? Znáte rozdíl mezi fyzickou a virtuální kreditní kartou? Přečtěte si náš článek a využívejte platební kartu opravdu naplno – bez rizika i zbytečných poplatků.

Vyzkoušet Skip Pay kartu
Rozcestník
  • Platební karta
  • Není karta jako karta
  • Jak kartou platit
  • Platba kartou v zahraničí
  • Jak platit kartou na internetu bezpečně
  • Využívejte kartu chytře
  • Jak platit na internetu „bez karty“
  • Co to je chargeback
  • Pojištění karty
  • Často kladené otázky

Platební karta

Platebních karet je nepřeberné množství: soukromá, firemní, kreditní, debetní, Visa, Mastercard, Maestro, American Express či Diners, fyzická nebo virtuální, … Každá nabízí odlišné služby a je dobré vědět, kdy se vám která hodí a kdy byste naopak měli pořízení odolat.

Není karta jako karta

To, od jakého výrobce máte platební kartu, už dnes velkou roli nehraje. Dříve Platba kartou v platebním terminálu.se vám mohlo stát, že v některém obchodě akceptovali například pouze Visa karty, nikoli Mastercard, dnes jsou obě možnosti široce pokryté. Rozdíl je především mezi kreditní a debetní kartou, jejichž názvy se hovorově zaměňují. Zatímco na debetní kartě využíváte vlastní finanční prostředky, v rámci kreditní karty platíte penězi banky nebo nebankovní instituce, která vám je poskytuje. Kreditní karta má jiné podmínky používání a je určená pouze pro soukromé účely.

V současné době už se také nemusíte omezovat pouze na fyzickou kartu, ale můžete mít virtuální kartu, například v mobilní aplikaci, která vám umožní platit zejména internetové nákupy – někdy dokonce za bezpečnějších a výhodnějších podmínek. Podobnou možnost nabízí také předplacená karta, k níž nepotřebujete mít v bance žádný účet, ale pouze si na ni vždy nabijete požadovanou částku.

Jak kartou platit

Možnosti, jak zaplatit kartou, jsou dvě základní:

Online platba kartou

Tuto možnost nabízí většina tuzemských i zahraničních internetových prodejců (převážně eshopy). Po vyplnění fakturačních informací jste přesměrování do tzv. platební brány, kde zadáte číslo karty, datum splatnosti a bezpečnostní kód CVC ze zadní strany. Pokud je online platba navíc zabezpečená systémem 3D Secure, musíte vyplnit také kód, který vám přijde formou SMS. Zprostředkovatel platební brány platbu okamžitě zpracuje a vy dostanete své zboží hned.

Platba kartou v platebním terminálu

Zaplatit kartou můžete v Česku také v téměř jakémkoli větším obchodě. Na pokladně kartu buď vložíte do terminálu a zadáte PIN nebo kartu pouze přiložíte a platba se provede bezkontaktně.

Platba kartou v mobilu

Na bezkontaktních platebních terminálech nebo v e-shopech můžete jednoduše platit přes mobilní aplikace. Google Pay a Apple Pay jsou čím dál tím oblíbenějším způsobem, jak platit na internetu i u obchodníků bez karty.

Platba kartou v zahraničí

V zahraničí se využívání platby kartou liší země od země a je dobré si podmínky zjistit ještě, než odjedete. Každá banka má odlišná pravidla pro výběry z bankomatů a placení a pokud je neznáte, můžete se vrátit se značně tenčími úsporami a mnoha vysokými poplatky na výpisu. Obvykle je kurz bank horší oproti středovému kurzu, který stanovuje ČNB a je tak dobré prozkoumat kurzovní lístek nebo sazebník dané banky - např. při platbě 100 EUR může být kurzová přirážka i několik procent navíc.

V cizině si také dejte pozor na situaci, kdy vám terminál při platbě nabídne možnost přepočítat si danou částku v lokální měně nebo v české koruně (např. z chorvatských kun do korun) – jedná se o tzv. DCC (Dynamic Currency Conversion), kdy je většinou výhodnější zvolit částku v lokální měně, protože jinak vám prodejce naúčtuje nevýhodný kurz.

Jak platit kartou na internetu bezpečně

Používání platební karty pro platby online je velmi jednoduché, stejně tak jednoduché ale může být její zneužití. Jaká pravidla je dobré dodržovat, abyste si byli jistí, že jsou vaše peníze v bezpečí?

  • Neukládejte údaje ze své karty do webového prohlížeče
  • Neposílejte údaje o své kartě neověřeným adresátům nebo e-shopům
  • Kartu si pro online platby zablokujte a odblokujte pouze v případě platby
  • Pokud platíte online často, zvažte pořízení virtuální karty a zablokování své hlavní platební karty
  • Při každé platbě online vždy ověřte, že je v levém horním rohu prohlížeče symbol zeleného zámku. Znamená to, že se jedná o zabezpečený web.
  • Nastavte si limit pro bezkontaktní platby u terminálu
  • Nastavte si limit pro výběry z bankomatů
  • Mějte přehled o službách, kam zadáváte údaje z karty za účelem strhávání předplatného

Využívejte kartu chytře

Platební karta na sebe v současnosti přebírá i další funkce. Nejen, že například v severských zemích si bez karty nenakoupíte jízdenku na vlak, i u nás karta pomalu nahrazuje hotovostní prostředky. Na platební kartu si například můžete nechat nahrát kupón na MHD, např. v Praze, Plzni nebo Ostravě - a nenosit tak u sebe další kartu navíc.

Zejména s kreditní, ale mnohdy i s debetní kartou, můžete využívat nejrůznější výhody, které vám ušetří nemalé peníze. Obchody, se kterými má vaše banka dohodu, poskytují svým zákazníkům při platbě konkrétní kartou výrazné slevy nebo tzv. cashback, v rámci něhož vám z každého nákupu vrátí určité procento zpět.

Díky kartě můžete nakupovat a platit později. Odložená platba vám umožňuje si zboží objednat, i když zrovna nemáte dostatek peněz nebo si chcete produkt nejdříve vyzkoušet, a zaplatit pomocí karty až za delší dobu.

Jak platit na internetu „bez karty“

Skip Pay karta představuje pohodlný a především bezpečný způsob nakupování na internetu. S touto kartou totiž nemusíte zadávat citlivé platební údaje na internetu, platbu během nákupu jednoduše přeskočíte a za zboží zaplatíte do 30 dnů od jeho doručení. V případě, že vám nevyhovuje, zásilku jednoduše vrátíte obchodníkovi zpátky, aniž byste cokoliv platili. Skip Pay kartu můžete ovládat přímo přes aplikaci Skip Pay a lze ji také propojit s Google Pay nebo Apple Pay. Platit jí tak můžete prakticky kdekoliv – na internetu, v kamenných obchodech, a dokonce i v zahraničí.

Co to je chargeback

Chargeback je v podstatě reklamace platby kartou a funguje jako ochrana zákazníka při placení kartou online. Ať už jde o nedoručenou objednávku, zrušený let, nebo padělek, který vám přišel místo originálního produktu. Zkrátka a dobře, v případě, že nedostanete to, za co jste zaplatili, můžete po své bance žádat reklamaci platby. Avšak pozor, chargeback nelze uplatnit pro platby provedené převodem na účet.

Pojištění karty

Existují desítky způsobů, jak se neoprávněně dostat k penězům z platební karty. Před zneužitím i krádeží vás spolehlivě ochrání pojištění ke kartě. Banky tuto pojistku nabízejí k vydávaným platebním kartám zpravidla hned v několika variantách, které se mezi sebou liší výší limitu pojistného plnění či způsobem případného zneužití karty. Před uzavřením pojistné smlouvy věnujte pozornost zejména výjimkám, na které se pojištění nevztahuje.

Často kladené otázky

Je placení kartou bezpečné?

Ano, pokud dodržujete bezpečnostní pravidla, která popisujeme výše v textu.

Lze platbu kartou reklamovat?

Ano. Pokud máte podezření, že vám bylo strženo více peněz nebo při platbě kartou nastaly jiné potíže, obraťte se na svou banku s žádostí o reklamaci platby.

Je platba kartou zdarma nebo se platí nějaké poplatky?

Zpravidla je platba debetní nebo kreditní kartou zdarma. Poplatky se platí až tehdy, pokud platíte kreditní kartou a nestihnete peníze vrátit bance v bezúročném období.

Zaplatím při platbě kartou v zahraničí víc?

Pokud cestujete po Evropě, pak nikoli. Obchodníci v Evropské unii mají účtování poplatků za platbu kartou zakázané. Pokud míříte dál, může se vám to ale stát. Někdy vám při nákupu mohou nabídnout zaúčtování transakce v místní měně nebo v českých korunách – v takovém případě je vždy výhodnější volit místní měnu.

Karta mi nedovolí bezkontaktně zaplatit vyšší částku. Co s tím?

Limit pro bezkontaktní platby je v ČR stanovený na 500 Kč, nad tuto částku budete muset zadat PIN. Pokud jste platili kartou bezkontaktně vícekrát, je možné, že to po vás bude chtít z bezpečnostních důvodů zadat PIN i přesto, že je částka do 500 Kč.

Jak si změním limit pro výběr z bankomatu nebo platbu na internetu?

Limit si můžete změnit vždy u své banky - buďto zajdete na některou z poboček banky, zavoláte na jejich zákaznickou linku a nebo si limit jednoduše změníte v internetovém bankovnictví nebo v mobilní aplikaci (např. u Air Bank nebo Monety)

Lze nějak získat zpět peníze při zneužití a krádeži karty?

Ano. Můžete využít pojištění ke kartě, které banky nabízejí. Jednotlivé nabídky se ovšem liší podle výše spoluúčasti a jednotlivých situací, které pojištění kryje, vybírejte proto obezřetně, abyste neplatili zbytečné peníze za krytí, jež vám ve výsledku přinese více škody než užitku.
Další časté dotazy