Jaro v cizině se může prodražit: Plaťte chytře a bezpečně s odloženou platbou!

03.03.2022

Plánujete odpočinout si od náročných měsíců a dát si krátkou jarní dovolenou v zahraničí? Ať už vyrazíte zdolávat poslední sníh na sjezdovkách nebo raději zvolíte teplo u moře, čekají vás výdaje, které mohou se stavem platebního účtu nemile zamávat. Zvlášť když si nebudete dávat pozor – fíglů a nástrah, které vás mohou připravit o peníze, je totiž všude plno. Ty nejzásadnější tipy shrnuje Adam Kolesa z platební služby Mallpay.

<strong>Plánujete odpočinout si od náročných měsíců a dát si krátkou jarní dovolenou v zahraničí? Ať už vyrazíte zdolávat poslední sníh na sjezdovkách nebo raději zvolíte teplo u moře, čekají vás výdaje, které mohou se stavem platebního účtu nemile zamávat. Zvlášť když si nebudete dávat pozor – fíglů a nástrah, které vás mohou připravit o peníze, je totiž všude plno. Ty nejzásadnější tipy shrnuje Adam Kolesa z platební služby Mallpay.</strong>

<strong>Necestujte s jedinou kartou </strong>Nejen pro případ dovolených platí jeden tip – nikdy nejezděte s jedinou platební kartou. Nikdy nevíte, kdy ji můžete ztratit nebo poškodit a náhradu budete v zahraničí shánět složitě. Pro takové případy se vyplatí mít v peněžence i „druhou chytrou kartu“. Druhou kartu v tomto případě v uvozovkách, jedná se totiž o skutečný bankovní termín.

Druhá karta je karta, se kterou můžete platit všechny zbytné věci. Není propojena s účtem, kde máte úspory, takže její ztráta, blokace nebo případně krádež není tak riziková, jako u té běžné, kterou používáte pro hospodaření domácnosti v Česku. A pokud je tato „druhá karta“ i chytrá. má navíc funkce, které jsou přizpůsobené právě její specifické funkci.

<strong>Co například umí nejoblíbenější chytrá karta Mallpay?</strong> <ul> <li>Je zcela zdarma</li> <li>Dokáže odložit všechny platby až o 50 dní</li> <li>Poslat až 50 tisíc na jakýkoli účet (a zaplatit až o 50 dní později)</li> <li>Vybírat z bankomatu kdekoli po světě zdarma</li> <li>Zapínat a vypínat možnost plateb na internetu v reálném čase</li> <li>Zapínat a vypínat možnost výběrů z bankomatu v reálném čase</li> <li>Okamžitě zablokovat</li> <li>Fungovat čistě virtuálně, bez plastu</li> <li>Na nákupy poskytne zdarma záruku o rok delší než určuje zákon</li> </ul> &nbsp;

<strong>Když apartmán neodpovídá fotkám a ještě si strhnout neohlášený poplatek za úklid</strong>

Zajišťujete si ubytování sami? Ať už v případě AirBNB nebo velkých serverů typu Booking.com si dejte si pozor na nejrůznější poplatky, které mohou být přičtené k celkové ceně za ubytování. Některé z nich po vás může majitel chtít až na místě a v souladu s podmínkami má právo na to stáhnout si je přímo z vaší karty.

A co teprve když zjistíte, že vybraný apartmán v realitě ani trochu neodpovídá inzerovaným fotografiím…  Abyste zbytečně nepřišli o peníze zaplacené za službu, se kterou nejste spokojeni, využijte k úhradě odloženou platbu. Ta je stále vyhledávanějším způsobem placení – umožňuje zaplatit za službu ihned, ale peníze se z vašeho účtu odešlou až do 50 dnů.

Nehrozí tak, že byste platili za nevyhovující pokoj a pak čekali na vyřízení reklamace bez peněz na účtu. A každý skrytý poplatek máte případně možnost rozporovat.

&nbsp;

<strong>Pozor na dynamické převody</strong>

Už jste se setkali se zkratkou DCC? Právě ona vás může v cizině „stát“ peníze navíc. Jedná se o dynamickou konverzi měn, službu, která převede účtovanou částku na měnu, ve které je vedený váš platební účet. V praxi to znamená, že si u některých obchodníků budete moci na terminálu vybrat, v jaké měně zaplatíte. Nenechte se ale zlákat platbou v korunách – převod totiž probíhá v kurzu výhodném především pro provozovatele terminálu. Pokud nechcete prodělat, zvolte platbu v místní měně. Při převodu se pak použije směnný kurz vaší banky, který bude v drtivé většině případů výhodnější<em>.</em>

<em> „Na dynamickou konverzi můžeme v zahraničí narazit i při výběrech z bankomatů, a i zde se vyplatí částku nepřevádět. Před odjezdem je dobré si také ověřit u banky, zda účtuje poplatky za výběr v zahraničí, případně si zřídit účet, který zahrnuje výběry zdarma, jako je například naše Mallpay karta,“</em> doplňuje <strong>Adam Kolesa</strong> z Mallpay.

<strong>Pořiďte si virtuální kartu</strong>

Turistické destinace jsou oblíbeným „lovištěm“ kapesních zlodějů. Pokud se bojíte, že byste při příjemném posezení v baru nebo nákupech mohli přijít o platební kartu, pořiďte si její virtuální kopii. <em>„Virtuální karty jsou i díky rozmachu chytrých hodinek stále oblíbenější. Odpadá nutnost nosit plastovou kartičku v peněžence – stačí si nahrát její ekvivalent do elektronických peněženek, které nabízí třeba Google, Apple nebo Garmin, a pak platit pohodlně mobilem nebo chytrými hodinkami,“</em> doplňuje <strong>Adam Kolesa</strong>. Virtuální karta je ve vašem mobilu v bezpečí a chráněna proti zneužití, a v případě krádeže ji snadno zablokujete.

<strong>O „kapesné“ vás snadno připraví záloha za půjčení lyží nebo auta</strong>

Skipasy, wellness, občerstvení u sjezdovky, okružní jízda na moři… Jarní dovolená se mohou prodražit a některým výdajům se prostě nevyhnete. I tak se ale snažte většinu věcí zařídit ještě doma před odjezdem – třeba servis lyží nebo doplnění chybějící sportovní výbavy.

Na místě pak neutrácejte bezhlavě a nejdřív si porovnejte více nabídek – je pravděpodobné, že půjčovna hned na pláži nebo u vleku bude mít ceny mnohem vyšší, než když popojede o kousek dál. A nezapomínejte třeba na vratné zálohy za půjčení lyžařského vybavení nebo auta – často vás mohou nemile překvapit a zamávat se zůstatkem na vašem účtu. I v takovém případě se vyplatí mít kartu, která umožní zaplatit za služby až z pohodlí domova. <em>„Dovolenkové výdaje tak uhradíte, až dorazí další výplata, a v klidu si užijete zasloužené volno na horách nebo u moře s dostatečnou finanční rezervou,“ </em>zakončuje <strong>Adam Kolesa.</strong>

O Skip Pay

Skip Pay je fintech, vlastněný rovným dílem MALL Group a bankou ČSOB. Jeho misí je vytvořit komplexní ekosystém služeb spojených s internetovými platbami. Je jedním z předních poskytovatelů takzvaných BNPL plateb (buy now - pay later), které jsou podle studie Global Payment Report nejrychleji rostoucí platební metodou v regionu. V současnosti je se Skip Pay možné nakupovat takřka na stovce českých e-shopů nebo online služeb, jako je MALL.cz, Vivantis, CZC.cz, Bezrealitky.cz, LeoExpress.cz nebo Patro.cz

Máte další otázky?

Chcete se dozvědět více o tom, jak Skip Pay funguje a jaké máme produkty? Přečtěte si nejčastější dotazy, nebo nám rovnou zavolejte. Rádi vám to povíme.

Časté dotazy