Strach z nedoručených dárků rekordně zvyšuje zájem o odloženou platbu

09.12.2020

Zatímco loni při úhradě vánočních dárků využily možnost odložení platby desítky tisíc lidí, letos jich mohou být i nižší stovky tisíc. Rekordně stoupá také počet zákazníků, kteří chtějí za dárky zaplatit až po Vánocích. Důvodem jsou především obavy, že je e-shopy nestačí doručit nebo vyexpedovat do Štědrého dne a lidé budou muset narychlo sehnat příbuzným nebo přátelům náhradu. Svou roli hrají také vyšponované rozpočty domácností. Vyplývá to z poznatků platební služby MALL Pay, která odloženou platbu na internetu i mimo něj nabízí.

<strong>Zatímco loni při úhradě vánočních dárků využily možnost odložení platby desítky tisíc lidí, letos jich mohou být i nižší stovky tisíc. Rekordně stoupá také počet zákazníků, kteří chtějí za dárky zaplatit až po Vánocích. Důvodem jsou především obavy, že je e-shopy nestačí doručit nebo vyexpedovat do Štědrého dne a lidé budou muset narychlo sehnat příbuzným nebo přátelům náhradu. Svou roli hrají také vyšponované rozpočty domácností. Vyplývá to z poznatků platební služby MALL Pay, která odloženou platbu na internetu i mimo něj nabízí.</strong>

Že se letošní Vánoce neobejdou u e-shopů bez logistických problémů, je jasné už nyní. Důvodem je především rekordní počet lidí nakupujících online a s tím související nedostatečná kapacita jednotlivých dopravců. Zákazníci proto hledají cestu, jak se pojistit proti případným průtahům při doručování objednávky tak, aby e-shop nedržel jejich peníze ve chvíli, kdy je budou potřebovat k nákupu alternativního dárku. Odložená platba se tak pro tuto situaci stává ideální platební metodou. Pokud totiž zákazník objednávku s ohledem na nedoručitelnost zruší, nemusí čekat na vrácení peněz.

Druhým z důvodů je také napjatější hospodaření jednotlivých domácností. Ty mají letos na Vánoce sice vyčleněný obdobný nebo dokonce mírně vyšší rozpočet než loni, celkově však počítají na konci roku s nižšími příjmy. Každá vynaložená stokoruna na nevhodný dárek nebo objednávku, která ve výsledku nedorazí, tak může být znát. I proto je letos výrazně vyšší zájem o odklad platby za vánoční nákupy až do nového roku. S MALL Pay mají zákazníci možnost odložit si platbu až do 20. ledna, jen za listopad a prosinec ji využil každý desátý uživatel této platební služby.

<em>"Češi se naučili odkládat platby v podstatě u jakéhokoli nákupu. Týká se to tedy nejen dárků, ale třeba i vánočního nákupu potravin. Tím, že je na celé řadě e-shopů třeba platit dopředu, nechce mít nikdo peníze vázané v objednávce, kterou zatím nemá doma. To hlavní vyúčtování se tedy domácnosti snaží posunout až na povánoční dobu," </em>uvádí Kolesa. Podle něj je zároveň dobrým znamením, že se ve čtvrtém kvartálu meziročně snížil počet nesplacených závazků. Lidé tedy nehledají u MALL Pay nákup na dluh, ale skutečně přeskočení platby do chvíle, než objednávka dorazí.

V letošním roce navíc MALL Pay vůbec poprvé umožnil přeskočit placení také v kamenných obchodech díky takzvané skipovací platební kartě. I o ni před Vánoci výrazným způsobem roste zájem. V prosinci stoupla poptávka meziměsíčně skoro na dvojnásobek. <em>"Takzvaná skipovací platební karta ušetří hodně problémů například ve chvíli, kdy vracíte nebo reklamujete zboží. Stejně jako na internetu, i tady prostě platíte jen za dárky, které si necháte,"</em> zakončuje <strong>Kolesa</strong>.

Odložená platba dobývá internetové nákupy nejen v Česku. Nejrychleji rostoucí platební metodou je v naprosté většině evropských zemí. V Česku by mohla mít o letošních Vánocích asi 2% zastoupení.

O Skip Pay

Skip Pay je fintech, vlastněný rovným dílem MALL Group a bankou ČSOB. Jeho misí je vytvořit komplexní ekosystém služeb spojených s internetovými platbami. Je jedním z předních poskytovatelů takzvaných BNPL plateb (buy now - pay later), které jsou podle studie Global Payment Report nejrychleji rostoucí platební metodou v regionu. V současnosti je se Skip Pay možné nakupovat takřka na stovce českých e-shopů nebo online služeb, jako je MALL.cz, Vivantis, CZC.cz, Bezrealitky.cz, LeoExpress.cz nebo Patro.cz

Máte další otázky?

Chcete se dozvědět více o tom, jak Skip Pay funguje a jaké máme produkty? Přečtěte si nejčastější dotazy, nebo nám rovnou zavolejte. Rádi vám to povíme.

Časté dotazy